Cep telefonuna”merhaba” diyeli 24 yıl oldu

0
418
woman driving and texting on cell phone about to hit a man on a bicycle.

23 Şubat 1994 yılının üzerinden tam 24 yıl geçti .İlk defa dönemin Başbakan ı Tansu Çiller ilk hücresel yayın olan cep telefonu ile Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL ‘i aramıştı..

Hayatı kolaylaştıran ve geldiği an itibari ile iş idaresinden istihbari kaynaklara kadar depo vazifesi gören cep telefonları hayatımızın artık ayrılmaz bir parcasıdır

Önemli olan onun bağımlısı olmadan hayatımızı sekteye ve travmaya yol açmasına izin vermeden kolaylaştırıcı sekılde kulanımını sağlamak olmalıdır.Gerektiğin de ve yeterince bagımlısı olmadan ve belirlenen aralıkda kullanmak gerekir.

1980 li yıllarda postane şubelerine gidip yazdırmak sureti ile saatlerce şehirler arası telefon görüşme yapmak için beklediğimiz anlar vardı..Eve telefon baglatmak en torpilli işlerdendi.1970 li yılların başında ise okul müdürlerinin odasında olan telefon tanıtımı sınıfca yapılır ve konuşma adabına ilişkin bilgi verilirdi.

Bugün cep telefonu olarak bilgisayarlaşan makinalar elinizin altında word press le bir basın yayın aracı taktıgınız kulaklıkla radyo  ve indirdiğiniz programla size ait bir radyo istosyonu vaszifesi gören cep telefonu Türkiye de inanılmaz ragbet görmüştür

Türkiye’de cep telefonu kullanan abone sayısı 76 milyona yaklaşırken, operatörlerin abone başına elde ettiği gelir de her geçen gün giderek artmıştır Sabit Telefon kullanıcı sayısı düşerken cep telefonuna baglı internet kullanıcı sayısı da sürekli artış göstermektedir Akıllı telefon saysı 48 milyona yaklaştı.Son 15 yıl içinde cep telefonuna yatırılan ithalat bedeli ise 25 milyar doları geçti.Trafik kazalarına sebep olma oranı da alkolle yarışmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edildi.

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan Yol Güvenliği Araştırması, sayısı artan trafik kazaları ile araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence teknolojileri arasındaki ilişkiyi inceledi. Institute for Applied Psychology ve Makam Market Research iş birliğiyle, bin 600 şoförle görüşülerek yapılan araştırmada, sürücülerin trafikteyken teknik cihazlara odaklanmaları nedeniyle kaza riskinin önemli ölçüde arttığı kanıtlandı.

Araştırmada, son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edilirken, kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu ortaya konuldu.

Araştırmaya göre, sürücülerin yüzde 46’sı, yani yaklaşık her iki sürücüden biri cep telefonu kullanmama kuralını ihlal ediyor. Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor.

24 yaş altı katılımcılar arasında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü araba kullanırken mesaj yazıyor ve yüzde 27’si mesajlarını okuyor.

Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29’u ise kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cep telefonlarını kontrol ediyor.

Araştırma sürücülerin yüzde 52’sinin dikkatinin yolcuların yaptığı telefon konuşmaları nedeniyle dağıldığını da ortaya koyuyor.

Teknoloji sizi değil siz teknolojiyi kullanın .Yoksa kolaylıklarda ölüm dahil en büyük zorluklarda gizlidir.

AJANS 3C