Cinayet mi?İntihar mı?Olayın ölüm şekli ve sebepleri yerine oluş şekline yer veren adli tıp raporuna tepki

0
526

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre 2 Aralık 2016’da meydana  gelen olay şöyle oldu: Esenyurt’ta oturan Netice Taşdelen’in (31) oturdukları binanın 5. katındaki dairenin balkonundan atlayarak intihar ettiği yönünde polise ihbarda bulunuldu. Olay yerine gelen polis Netice Taşdelen’in karın ve boyun bölgesinde birçok kesici delici alet yarası olduğunu tespit etti.
Netice Taşdelen’in oturduğu evde incelemelerde bulunan polis “Canıma kıyacağım beni affedin” ifadelerinin yer aldığı intihar notu buldu. Netice Taşdeler’in okur yazar olmaması nedeniyle intihar notu içerikli yazının Netice Taşdeler tarafından yazılıp yazılmadığı belirlenemedi. Adli Tıp Kurumu Netice Taşdelen’in vucudunda 29 adet  kesici delici alet yarası olduğunu, bu yaralardan 11 tanesinin öldürücü nitelikte olduğu  yönünde rapor hazırladı. Olaya ilişkin ifadesi alınan Taşdelen çiftinin çocukları Y.T. de

“Olay günü herkes her yeri siliyordu” diye ifade verdi. Savcılık da soruşturma sonunda hazırladığı iddianamede Netice Taşdelen’in bıçaklandığı yerin evin banyosu olduğunu, bıçak darbesi altıktan sonra Netice Taşdelen’nin bir süre burada  beklemiş olduğunu ifade etti. İddianamede, Netice Taşdelen’in kendini attığı iddia edilen mutfak balkonu ile banyo arasında Netice’nin buraya yürüyerek geldiğini gösterir kan izleri bulunmadığı ifade edilen iddianamede  29 bıçak yarası olan Netice Taşdelen’in kendini atmak için geldiği balkon zemininde de kan lekeleri bulunmadığı belirtildi.  Netice Taşdelen’in ölüm sebebinin hem bıçak yaralanmaları hem de düşme sonrası beden travmasından kaynaklandığı kaydedilen iddianamede,  Netice Taşdelen’in eşi tarafından bıçaklandığı öne sürüldü. İddianamede şüphelilerin sonrasında yaralı Netice Taşdelen’i hep birlikte mutfak balkonuna kadar battaniye ile taşıdığı ve aşağı attıkları iddia edildi. Şüphelilerin maktulün ölmesine neden oldukları ve polis olay yerine gelmeden önce de suç delillerini yok ettikleri ifade edilen iddianamede Netice Taşdelen’in eşi şüpheli Abdulhakim Taşdelen hakkında “Eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Abdulhakim Taşdelen’in kardeşleri olan diğer 5 şüphelinin de “Kasten öldürme suçuna  katılmak” ve  “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçlarından da ayrı ayrı müebbet ve 6 aydan 5’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Tutuklu sanık Abdulhakim Taşdelen, Aralık ayında görülen ilk duruşmada olay nedeniyle mağdur olduğunu ve olayla yakından uzaktan bir ilgisi olmadığını savunarak şunları söylemişti: “Ben eşimi çok seviyordum. Herhangi bir sorunumuz yoktu. Olay günü 21.30’da eve geldim. Annemin katına çıktım, yemeği annemde yedim. Daha sonra kendi daireme çıktım. Eşim benden önce zaten çıkmıştı. Zili çaldım, eşim kapıyı açtı. O sırada eşim kızıma ders öğretiyordu. Ondan sonra ‘Meyve yer misin?’ diye sordu, ‘Yerim’ dedim. Meyve getirdi. Eşime ‘Yatalım’ diye söyledim. Eşim de bana oruç tutacağını ve sahurunu yapıp öyle yatacağını söyledi. Ben de dişlerimi fırçalayıp yattım. Yattıktan sonra ne kadar yattım bilmiyorum çocuk sesi geliyordu, ağlıyordu. Eşime seslendim. Çocuk odasına geçtim kızım yatağın ortasında ağlıyordu. ‘Ne oldu?’ diye sordum. ‘Bilmiyorum baba’ diye söyledi. Banyonun kapısı kapalıydı, ancak ışığı yanıyordu. Kapısı tıkladım. Seslendim ses yoktu. Kapıyı açtım. Yerde kan vardı. Meyve bıçağı vardı. Eşim orada yoktu. Mutfağa girdim. Mutfağın ortasında bir battaniye kan içindeydi. Halının üstünde kan vardı. Perde de bile kan vardı. Kan sıçramıştı. Balkona geçtim. Sandalyenin üzerinde ayak izi vardı. Demirlerde kan vardı. Aşağı baktım, uyku sersemi olduğum için bir şeyler vardı, ancak emin değildim. Ağlayarak annemin katına indim. ‘Eşim yok, banyoda kan var, bıçak var’ diye anneme söyledim. Annem de ağlamaya başladı. Biladerlerim Raşit, Yunus annem ile beraber oturmaktadırlar. Onlar da bizim ağlama sesimiz ile uykudan kalktılar. Raşit, ağabeyim Abdurrahim’in dairesine gitti, ve onu kaldırdı. Cemil kardeşimi kaldırdılar. Durumu kendilerine anlattım. Bunun üzerine herkes eşimi aramaya başladı. Sonra yengem Meliha Taşdelen balkondan aşağı bakmış bağırarak ‘Kendini balkondan aşağı atmış!’ diye söyledi. Rahmetliyi görünce bayıldım.”