HABERİN VERİLİŞ ŞEKİLLERİ

0
671
   Basın Hürriyeti en temel hakkımız olan fikir ve vicdan hürriyetinin ve onları yayma hakkının uzantısı olarak ortaya cıkmış ve 4.kuvvet olan basının, var oluş dayanagıdır.
    Algı oluşturma ve buna baglı olarak secmen iradesni belirleme halleri bu hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğurur.
    Dün tankımız YPG  li teröristler tarafından tankımız saldırıya ugradı ve 5 askerimiz şehid oldu..
    Haber niteliği, objektif olmalı,anlaşılır olmalı ve yorum direkt okuyucuya bağlı olmalı dır.
AYNI HABERİN VERİLİŞ ŞEKİLLERİ
1-YPG li teröristler Tankımızı vurdu 5 askerimiz şehit
2-ABD nin verdiği ağır silahlarla tankımız vuruldu 5 askerimiz şehid
3-Bugünkü şehidlerimizle birlikte 15 günde şehid sayımız 15 e ulaştı
4-Ülkemizden eskort eşiliğinde geçirdiğimiz ve lahmacun söylediğimiz teröristler tankımızı vurdu 5 askerimiz şehid
5-Kahraman askerlerimizden 5 kişi şehid
 
Faili,konusu ve magdurları aynı olan haberin veriliş şekli objektiflikten ayrıldıgında ,oluşturdugu duygu ve düşünceler okuyucu acısından farklılık gösterecektir.
Siyasi mekanizmaya yakın olan ve geçimlerini onlardan gelen reklam,abone sayıları ve baglanan gazete dışı diğer işlerle sağlayanlar ,haberin yaratacağı İNFİALİ en aza indirgemek için dikkatleri başka yere cekip ,haberle ulaşılmak istenen asıl amactan sapma sağlarla biz bunlara gazeteci demeyiz .Tuvalet kagıdı olarak kullanılmak üzere oluşturulmuş kagıdın renkelndirilerek piyasaya sürülmüş şekli deriz.
Bunlar ellerinden geldiğince haberii kendi içinde absurbe ederek etkisizleştirirler.Ölümün gerçekleşmesi sayısı onlar için önemli değildir. temel hatası olsa bile ölüme sebep olan karşı güçlerin ,düşmanın nasıl yavsakca bu olayı gerçekleştirdiği haber olarak verilir. Ölenlerin manevi varlığı yükseltilerek öne cıkartılır ya da birim maliyet hesabına dönüştürülerek gün başına ölü sayısının düşürülerek, sunumu yapılır. Artık şehidin ailesinin yasadıgı acılar,geride bıraktıgı küçücük babasız büyüyecek bebeler,n önemi yoktur Asıl olan siyasal mekanızmanın bu acı haberden en az seklı ıle zarar görerek toplumsal travmadan kurtulmasının sağlanmasıdır.
Yine bir kısım gazetelerde vardır ki bunlarda muhalif olarak şehid sayısından öte yapılan temel hatasını ortaya cıkarmak ,şehidin manevi varlığının küçük düşmesine aldırmaksızın siyasal mekanızmanın bu ölümlerden bas sorumlu olarak cıkmasını sağlamak için yapılan yanlışı ortaya cıkartarak sehid sayısını verir. Asıl olan askerin kahramanca carpışması ailelere düşen ateş memleketin içinde bulundugu acı durum değil ne olursa olsun siyası mekanızmaya yara verilmesidir.Bu tür habercilik de aslında bütüne değil memleketin parcalanmasına hizmet eder. Ve toplumsal ayrışmaya canak tutar.Bu usulu kurum amirleri de kendi başarısızlıklarını absurbe edmek için kullanabilir…
basın özgürlüğü ,fikir hürriyeti toplumsal algı oluşturma cabasına atfedildiği anda artık özgürlüğün önemi kalmamıştır.Demokrasi seçimse seçimde oluşturulam algı ile yönetimi belirleme metodu şeklinde ise bu FİKİR HÜRRİYETİNİN VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KÖTÜYE KULLANILMASINI h atta silah olarak kullanılması suçunu oluşturur.Objektif kriterlere göre verilmeyen ve sadece okuyucunun kendi dğerlendirmesi ile okuyucuda oluşturacağı kanaatın öte yakasına geçerek BASIN HÜRRİYETİNİ kötüye kulllananlara verilecek en İLK ceza o basın organına ait ürünü satın almamak TV ise seyretmemek seklınde olmalıdır
Beş şekilden hangisi size yakınsa değil en doğru olanı okumanız dileği ile şehidlerimizin mekanı cennet olsun allah ailelerine sabırlık versin amin
Paylaş
Önceki İçerikBahçeli ”Hilal parlarken,hıyanet patlamaktadır”
Sonraki İçerikCHP 36.Olağan kongresini Yaptı Kılıcdaroğlu Yeniden Başkan
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.