Devlet Övünç Madalyası Töreni istanbul da yapıldı

0
367

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, “Biz nasıl Gabar’da, Kato’da, Tendürek’te inlerine kadar girip, o hain teröristlere derslerini verdiysek, sınırlarımızda da bizi tehdit eden bu terör örgütlerine ki PKK’sı, PYD’si, YPG’si, DEAŞ’ı, FETÖ’sü hepsi bir ve aynı amaca hizmet ediyorlar, hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz inşallah. Böyle iman dolu, vatanı için, bayrağı için canını vermekten kaçınmayacak kahraman evlatlarımız olduğu sürece bu vatanı kimsenin bölmeye gücü yetmeyecek inşallah. Biz birliğimizi ve beraberliğimizi kuvvetlendirerek, barış ve huzur içinde inşallah bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Kaya, Wow Otel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”ne katıldı. Törende, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, 52. Tümen Komutanı Tuğgeneral Özgür Tor, Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Rafet Dalkıran, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve gaziler de yer aldı.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonra konuşan Bakan Kaya, gazi ve şehitlerin annelerine “Böyle güzel evlatlar yetiştirdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun, sağolun, var olun” diye seslendi.

Bakan Kaya, bu topraklarda şehitlerin ve gazilerin kahramanca mücadelesiyle bugüne kadar hür ve bağımsız şekilde yaşanıldığını vurgulayarak, “Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Tedavisi hala süren gazilerimiz var aramızda, Rabbim onlara acil şifalar versin. Gazilerimize, hayırlı, sağlıklı ömür versin” ifadelerini kullandı.

Bin yıldır bu topraklarda, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Dumlupınar’da büyük kahramanlık yazmış milletin terörle mücadelede de destanlar yazdığının altını çizen Bakan Kaya, şöyle devam etti:

“Kahraman milletimiz en son 15 Temmuz gecesi de aslında çok büyük bir destan yazdı. Siz kahraman gazilerimiz ve ahirete intikal etmiş şehitlerimiz sayesinde tüm dünyaya bir demokrasi dersi verdik. Allah, o gece meydanlara inen tüm milletimizden razı olsun. Evet, şehitlik makamına erişmek, gazilik nişanı almak bir nasip meselesi. O gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar sokaklara indi. 250 şehidimiz var, 2 bin 193 gazimiz var ama onun dışında binlerce insanımız da meydanlardaydı. Rabbim hepsinden razı olsun. Allah, gazilik beratı alan kardeşlerimizden de razı olsun. Bugün sizlere devlet övünç madalyası takdim edeceğiz. Eminim ki bu madalya nesilden nesile sizlerin çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız en önemli, en büyük gurur vesileniz olacak. Nesilden nesile kahramanlığınızın en büyük nişanı olacak. Allah mübarek eylesin madalyanızı.”

– “Birliğimizi, beraberliğimizi kuvvetlendireceğiz”

Bakan Kaya, Zeytin Dalı Harekatı’na değinerek, kahraman Mehmetçiğe ve orduya dua etti.

Operasyona giden bir Mehmetçiğin “Ailene ne söylemek istersin?” sorusuna, “Beklemesinler” şeklinde verdiği cevapla çok duygulandığını anlatan Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletimize ne söylemek istersin’ diye sordular, ‘Vatanımızı bölemezler’ diyor. Böyle kahraman Mehmetçiklerimiz olduğu sürece bu vatanı kimsenin bölmeye gücü yetmeyecek. Biz nasıl Gabar’da, Kato’da, Tendürek’te inlerine kadar girip, o hain teröristlere derslerini verdiysek, sınırlarımızda da bizi tehdit eden bu terör örgütlerine ki PKK’sı, PYD’si, YPG’si, DEAŞ’ı, FETÖ’sü hepsi bir ve aynı amaca hizmet ediyorlar, hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz inşallah. Böyle iman dolu, vatanı için, bayrağı için canını vermekten kaçınmayacak kahraman evlatlarımız olduğu sürece bu vatanı kimsenin bölmeye gücü yetmeyecek inşallah. Biz birliğimizi ve beraberliğimizi kuvvetlendirerek, barış ve huzur içinde inşallah bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, tek millet için, tek bayrak için, tek devlet için, tek vatan için durmadan daha fazla çalışacağız. 780 bin kilometrekare üzerinde Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Acem’iyle, Arap’ıyla, biz tek milletiz, kardeşliğimizi kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Kardeşliğimizi daha da güçlendirmemiz gereken bugünlerde birliğimizi, beraberliğimizi kuvvetlendireceğiz inşallah.”

Bakan Kaya, Bakanlık olarak şehit yakınlarına ve gazilere hizmet etmekten onur duyduklarını vurguladı.

Törende daha sonra 190 gaziye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal tarafından devlet övünç madalyası ve beratı sunuldu.