”Adalet Şurası” Ankara da yapıldı

0
387

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde açılışı yapılan Adalet Şurası, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yerinde takip edildi. Bakan Gül’ün yanı sıra Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Menteş, Müsteşar Yardımcıları Musa Heybet, Mustafa Erol, Ömer Faruk Aydıner, Cengiz Öner, Talip Bakır ve Adalet Bakanlığı görevlileri tarafından izlendi.

Sabah oturumunda üç ayrı salonda eş zamanlı olarak yapılan Şura toplantılarında, “Adalet Bilinci ve Eğitimi”, “Adalete Güven Ve Yargıda Etik Değerler”, “Adalet Sosyolojisi Ve Adalet Psikolojisi” konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

“Adalet Bilinci ve Eğitimi” başlığında Pelin Çift’in başkanlığında, Prof. Dr. Erol Göka Prof. Dr. Yavuz Atar, Yılmaz Akçil, Prof. Dr. Muharrem Özen ve Prof. Dr. Fatih Uşan’ın katılımlarıyla “Adalet Sosyolojisi Ve Adalet Psikolojisi” oturumu Prof. Dr. Kemal Sayar başkanlığında Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay, Prof.Dr. Erol Göka, Prof. Dr. Atilla Arkan ve Doç. Dr. Derda Küçükalp ’ in katılımlarıyla, “Medya, Toplum Ve Adalet” oturumu Prof. Dr. Fahrettin Altun başkanlığında Serpil Çevikcan, Yaşar Taşkın Koç, Okan Müderrisoğlu, Serdar Karagöz ve İsmet Berkan’ın katılımlarıyla, “Türk Ceza Hukukunda Adalet Anlayışı” oturumu Prof. Dr. Ahmet Gökçen başkanlığında Prof. Dr. İlhan Üzülmez, Prof. Dr. Bahri Öztürk, Prof. Dr. Vahit Bıçak ve Prof. Dr. Mahmut Koca’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Oturumları izleyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Şurası’nın sonunda katılımcılara hediye takdim etti.

BAKAN GÜL: “TEK DERDİMİZ YARGIYA MENSUPLARINA MİLLETİMİZİN GÜVENMESİ”

Şura’nın kapanışında konuşan Gül, Adalet Şurası’na katılanlara teşekkür etti.

Adalet Şurasının başarılı geçtiğini ifade eden Gül, Şura’da önemli öneriler sunulduğunu belirtti.

Bakan Gül, şunları kaydetti:

“Adalet Şurasındaki değerlendirmeler politikalarımızı belirleyecek, akademik, bakanlık ve yasal çalışmalarımıza ışık tutacak. Bunların hepsini değerlendireceğiz. Tek derdimiz var milletimiz adına karar veren yargı mensuplarımıza milletimizin güvenmesi ve adalete güven duygusu. İnsan adalet duygusunun hakim olduğu bir duyguyla yaşar. ‘Mahkemeye yolum düşse orada adil karar veren insanlar var’ duygusu insanın geleceğe daha güvenle bakmasını, insanın özgüvenle, umutla yaşamasını sağlar. El birliğiyle bu güveni arttıracağız”

Adalet Bakanı Gül, sonuç bildirgesinin kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.