NATO ‘ZEYTİN DALI”İçin mesajı ”Türkiye nin kendini savunma hakkı var”

0
407

 

Nato yetkilisi ,Meşru müdafaa sınırları içerisinde orantılı bir güç kullanılması gerektiğini ifade etti.Türkiye nin Nato ya bilgi verdiğini belirtti.NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de Türk yetkililerle düzenli temas halinde olduğuna dikkat çekti

AB TEPKİ VERMEDİ

Geçen yıllarda Türkiye’nin benzer nitelikli operasyonlarına ilişkin tepki veren Avrupa Birliği ise bu kez yorum yapmamayı tercih etti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ekibinden Hürriyet’e gönderilen mesajda, AB’nin askeri bir aktör olmadığı vurgulanarak, “Askeri operasyonlar konusunda yorum yapmıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

FRANSA’DAN BMGK HAMLESİ

Öte yandan, Birleşmiş Milletleri Güvenlik Konseyi (BMGK), Fransa’nın çağrısıyla bugün Afrin harekâtı dahil Suriye’deki son gelişmeler üzerine acil toplanma kararı aldı. Açıklamayı Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Twitter’dan yaptı. Fransız Bakan yazılı açıklamasında da “Fransa, Şam rejiminin ve müttefiklerinin askeri eylemleri sonucu Suriye’nin birkaç bölgesinde insani durumun kötüleştiği zor bir ortamda Türk yetkililere itidalli hareket etme çağrısı yapıyor” ifadelerini kullandı.