Fransa Başkonsolosu,İstanbul Baro başkanını Ziyaret Etti

0
370

 

Fransa İstanbul Başkonsolosu Başkan Durakoğlu’nu Ziyaret Etti

Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ,İstanbul baro başkanı Av Mehmet DURAKOĞLU  nu ziyaret etti.Toplantıya, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av Necmi Şimşek de  katıldı.

Toplantıda, Türkiye ve Fransa’daki OHAL uygulamalarını değerlendirildi. Geçtiğimiz hafta Fransız Avukatların İstanbul Barosuna yaptıkları ziyaretler ve görüşmeler ile bu görüşmelerde gündeme gelen konular hakkında değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’de OHAL ve KHK’lar nedeni ile yaşanan problemlere değinen Başkan Durakoğlu ; KHK’ların OHAL dışı durumlara da uygulanması sonucunda yaşanan insan hakları ve savunma hakkı ihlallerine dikkat çekerek, Fransız Avukatların Fransa’daki OHAL uygulamalarını AİHM’ne taşımamış olmaları ve dolayısıyla aynı zaman diliminde OHAL uygulaması olan iki ülkeye AİHM’nin bakış açılarının tesbitinde eksik kalındığı konusunda değindi. 15 Temmuz gerçeğine ve FETÖ ile mücadelenin gerekliliğine değinen Durakoğlu, kendilerinin bu yöndeki mücadelelelerinin çok önceye dayandığını, bu tehlikeyi daima işaret ettiklerini belirterek, bugün debu mücadelenin yapılması gerekliliğine inandıklarını belirtti. Ancak, OHAL’in terörle ve darbe girişiminde bulunanlar ile mücadele amacının dışında, olağan bir yönetim biçimi olarak da kullanılmaya başlandığını belirten Durakoğlu, KHK’ların, yürütmenin yargıyı ele geçirme siyasetinde bir araç olarak kullanıldığının altını çizdi. Bu bağlamda, KHK’lar yoluyla yargıya yapılan müdahalelerle, avukatların devre dışı bırakılmaya çalışıldığını ifade eden Başkan Durakoğlu, şüpheli/sanık ile avukatların görüşmelerine getirilen sınırlamalara, yargılamaların hızlı tamamlanabilmesi adına zorunlu müdafiiliğin dahi hiçe sayıldığı savunma hakkı ihlallerine değinerek, mesleğin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını kaydetti.

Durakoğlu, İstanbul Barosu’nun, darbe girişiminden önce de olduğu gibi, hukukun üstünlüğü temelinde, terörle mücadeleyi her zaman desteklediğini, ancak OHAL’in mevcut haliyle, savunma hakkını sınırlayarak adil yargılama ilkesine zarar verdiğini  ifade ederek bir an evvel OHAL’in kaldırılması gerektiğini işaret etti.

Fransa’da teröre karşı ilan edilen OHAL’in, Türkiye’dekinden farklı olarak, yürütme organlarına olağanüstü yetkiler vermediğini vurgulayan Fransa Başkonsolosu Buchwalter, o süreçte yargı ve yasamaya  yürütmenin herhangi bir müdahalesi olmadığını, bu bağlamda da Fransa’daki OHAL’in Türkiye’deki OHAL ile kıyaslanabilir olmadığının altını çizdi. Buchwalter, OHAL’in etkinliğinin sağlanabilmesinin orantılılık ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde mümkün olabileceğini, Fransa’nın bu sınırlar içinde kalındığı ölçüde Türkiye ile dayanışma halinde olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye&AB  ilişkilerinin de ele alındığı toplantıda Başkan Durakoğlu, Batı’nın Türkiye’ye olan yaklaşımlarının, Türkiye açısından sadece bir dış politika problemi yaratmakla sınırlı kalmayıp iç siyaseti de yönlendirdiğini, bu durumun siyasi iktidar tarafından kullanıldığını belirtti, Avrupa Birliği’nin Türkiye siyasetinde bu durumu göz önünde bulundurmasının gerekliliğine ve önemine vurgu yaptı. Türkiye’yi coğrafi ve tarihi açıdan Avrupa Birliği’nin bir parçası olarak değerlendiren Fransa’nın, Türkiye’deki demokratikleşmeye her zaman destek vereceğini kaydeden Buchwalter, AB’nin de kendi içinde ekonomik ve siyasi bir dönüşüm sürecinde olduğunu ekledi.

Başkan Durakoğlu, Başkonsolos Buchwalter’e ziyaretinin anısına bir anı tabağı takdim ett