Ağactan düşmeden toplanan zeytinde yağ kalitesi yükseldi

0
340

Türkiye’de, sahip olduğu yaklaşık 13 milyon zeytin ağacıyla zeytinyağı üretim merkezlerinin başında gelen Edremit Körfezi’nde, hastalık ve zararlı kaynaklı dökülmenin sınırlı olması ve ürünün ağacından toplanması sayesinde bu sezon zeytinyağının kalitesi yükseldi.

Toptan litre fiyatı 14 lira civarında olan ve rafta 18-20 liradan satılan sızma zeytinyağı, üreticisini de tüketicisini de memnun ediyor.

Tariş 76 Nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emrah Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bereketli ve çok güzel bir zeytin sezonu yaşandığını söyledi.

Öztürk, ocak ayı itibarıyla hasadın yüzde 80’lik kısmının tamamlandığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu seneki zeytin sezonundan üreticilerimiz oldukça memnun. Hasat güzeldi. Zeytinlerin yere dökülmeden ağaç üzerinden toplanmasıyla oldukça kaliteli ve güzel yağlar elde edildi. Fabrikamızda sıktığımız zeytinlerin yüzde 75’inden yemeklik olarak kullanılan ortalama 0,4-0,8 dizyem sızma yağ elde edildi. Bu dizyem oranı zeytinyağının kaliteli olduğunun göstergesidir.

“Bu seneki kalite bir hayli yüksek”
Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker de zeytinde bu sene tahmin edilenin üzerinde rekolte gerçekleştiğini, hasadın hala devam ettiğini söyledi.

Zeytinyağı fabrikalarının gece gündüz çalıştığını, sezondan memnun olduklarını ifade eden Diker, “Bu sene çok güzel zeytinyağları elde edildi. Her bölgeden numune olarak alınan zeytinyağları önceki yıllara göre çok daha kaliteli ve güzel. Bundan dolayı üreticilerimizin hepsi memnun.” diye konuştu.

Diker, toprakla temas eden zeytinden elde edilen yağın kalitesinin düştüğüne işaret ederek şunları kaydetti:

“Dalından toplanan zeytin her zaman için kaliteli olur ve elde edilen zeytinyağın nefaseti de kalitesi de yüksek olur. Çünkü toprağa değmemiştir. Zeytinin toprağa düşmesiyle çürüme meydana gelir. Bu da zeytinyağındaki asit oranının yükselmesine neden olur ve kaliteyi bozar. Zeytinin toprağa değmeden hasat edilip yağa dönüşmesiyle bu seneki kalite bir hayli yüksek.”