UŞAK’da Yaşamak

0
630
UŞAK’TA YAŞAMAK
Yazı Tarihi: 19 Aralık 2017 Salı
Uşak, Ege Bölgesi’nin iç kısmında yer alan İç Anadolu’dan gelenlerin yeşille ilk tanıştıkları 910 metre rakımı ile serin bir şehirdir. Havası temiz ve nemsizdir, bu nedenle bir çok ilde boğucu yaz sıcakları yüzünden nefes alınamazken Uşak’ta ferahlık içinde nefes alırsınız.

Uşak’ta gece uykuları çok dinlendiricidir, serindir, yaz ayında bile yorgan örtersiniz. Nemsiz hava sayesinde Uşak’ta giysiniz üzerinize yapışmaz, kadın-erkek-çocuk hangi mevsim ne giyerse yakışır. Ankara-İzmir-İstanbul-Antalya’ya kara ve il merkezindeki havaalanı sayesinde hava ulaşımı çok kolaydır. Uşak ili İzmir- Ankara Karayolu üzerindedir, birçok merkeze çok yakındır ve yolları kalitelidir. Sabah çıkın birkaç saat içinde Antalya’da Çeşme’de, Kuşadası’nda, hatta Bodrum’da denize girip, akşama evinize dönebilirsiniz. Kışın da Bozdağ, Davraz, Uludağ, Murat Dağı gibi kayak merkezlerine birkaç saatte gidebilirsiniz. Uşak aydınlık bir kenttir, sis olmaz, akşam olunca hemen karanlık çökmez, mutluluk vericidir. İlçeleri il merkezine yakındır, her biri yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır, istendiğinde her an 5 km. şehirden uzaklaşıp piknik alanına ulaşabilirsiniz, çok sayıda göletinde temiz hava alıp, termal imkanlardan ama en güzeli 100 km. yakınlıktaki Afyon’daki termal havuzlardan yararlanırsınız.
Uşak’ta hemen hemen her gün bir mahallede kurulan pazarlar, pazardaki köylü satıcıların satış tekniklerindeki incelikler ve kurulan diyaloglar pazara alışverişe çıkan insanda yaşama sevincini artırır. Hele hele bağlı olduğu birçok köyden gelen gerçekten organik köy peyniri, tereyağı, yumurta, yerli domates, sebze ve meyvelerin 910 metredeki rakımdan ve karasal iklimin gece-gündüz arasındaki inanılmaz uyumlu farkından ulaştığı lezzet anlatılmaz, yaşanır, kekik kokulu dağlardan beslenen hayvanların etleri çok lezzetlidir.

Uşak yaşamın kolay olduğu, 300.000 kişilik nüfusu az gibi görünse de modern ve kaliteli bir şehirde yaşadığın hissini uyandıran bir şehirdir. Kurtuluş savaşında birçok ilimiz gibi Uşak büyük kahramanlıklara sahne olmuş, birçok şehit vermiş, milli mücadeleye imza atmış bir şehirdir. Atatürk ve Kurtuluş Anıtı önünde fotoğraf çekilmek bir başka onurdur.
Uşak’lı giyinmesini, yemesini içmesini sever ve bilir, eğitim düzeyi ve kültürü yüksektir, misafirperverdir. Uşak’a gelen memur ilk etapta biraz kuşkulu bakış yapsa da hemen alışır, giderken çok üzülür, gitmek istemez, sanırım insanları yanında her biri el emeği lezzet harikası helvanın, tarhananın, katmerlerin, bükmelerin, böreklerin, turşuların damaktaki tadı da bu duruma yol açan etkenlerdendir. Uşak’ta memura ve dıştan gelene değer verilir, saygı duyulur. Binlerce memur-çalışan sayabilirim Uşak’ta görev yapıp da emekli olunca Uşak’a yerleşen.
Üniversitenin havadar konumu ve fonksiyonelliği sayesinde 40.000 öğrenciye ve birçok bölüme sahip Uşak Üniversitesi kente çok büyük değer ve katkı sağlamıştır. Uşak’ta üniversite öğrencisi olmak rahat ve güvenli bir eğitim almak demektir. Son zamanlarda yenilenen kent görüntüsü, yeni hastaneler, modern resmi binalar, mantolama yapılan binalar şehrimizi daha da aydınlatmıştır.
Uşak’ın insanı güleryüzlüdür, konuşmasındaki aksan Anadolu’da yaşadığını ve Anadolu sıcaklığını hissettirir, gülümsetir. Uşak’ı istersen yaz aylarında faytonla ve yürüyerek gezebilirsin, her alana birkaç saatte ulaşabilirsin, mahalle aralarına girdikçe zamandan kopar, ne kadar yürüdüğünü bile hissetmezsin eski mahallelerdeki pencerelerde yer alan saksılardaki çiçekler size yaşamın var olduğunun ispatı gibidir. Banaz’ın vişnesi, elması, pancarı, Hamamboğazı, termali, Eşme’nin kilimi-karpuzu, Sivaslı’nın çileği ve acı biberi, Karahallı’nın üzümü ve ciğeri, Ulubey’in böreği, döndürmesi, demir tatlısı ve kanyonu ile zenginliklerle dolu ilçelere sahip bir şehirdir Uşak.
Kısacası Uşak’ta yaşamak kuzine üzerinde pişen kuru fasulyenin kokusunun yaşattığı umut ve sıcaklık hissi gibidir.
Ne mutlu Uşak’ı tadabilenlere… Uşak’a bekleriz…
Pazar, 12.12.2017

Av.H.Vadi Dalkılıç- Serra Gülşah Dalkılıç

Paylaş
Önceki İçerikÜcretsiz çekici Hizmeti
Sonraki İçerikÖlüm…
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.