Maltepe Cinayetinde Flaş Gelişme

0
360

Bir çok makalemizde bu tarz cinayetlerle ilgili çözüm önerilerimiz yer almıştır.”’kadın katilleri””sosyal Proje”,yalnızlaşan ve geliri olmayan kadınlara ilişkin sosyal projelerin yer aldıgı  kendi kendine yeten kadının profilinin oluşturulduğu alt yapı çalışmaları yerine getirilmeden bu cinayetler sür git devam edecektir.

İlk iş bunların  HABER OLMA  NİTELİĞİNİN ORTADAN KALDIRILMASI VE SADECE verilen seri yargılama ile ortaya cıkacak ağır ceza haberleri dir..Yine cami bağlantılı her mahalledeki sosyal terapi uzmanlarının hukuk bilgileri ile beraber hayatlarının ne hale geleceğininin belirtilmesi gerekir.  Boşanma nın iyi olmasa da kabul edilebilir olduğunun ,koruma kararlarının yasal içerikleri ve infaz dahil şartları nasıl değiştirerek hayatı olumsuzlaştırdıgı anlatılmalıdır..Ekmek alamayanlar 3 milyar TL  cezalar karşısında siddetin kacınılmaz tarafı olmaktadır.. kadın vazgeçse bile kamu vazgeçmediği için adamın gözünde sebep kadın gözükmekte ve siddetin dozajı artmaktadır.

Konu ile ilgili annenin feryatlarında yer alan ”kimse ilgilenmedi bakmadı” iddiaları ile ilgili olarak basbakanlık inceleme baslattı .

Başbakan Binali yıldırım İstanbul Maltepe de bir babanın 2 ve 4 yaşındaki kızlarını pompalı tüfekle öldürmesinin ardından annenin iddiaları üzerine kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığının araştırılması için inceleme başlattı.

Müfettişler, annenin hangi makamlara ne zaman başvuruda bulunduğunu ve hangi işlemlerin yapıldığını tek tek inceleyerek rapor halinde Başbakan’a sunacak. Herhangi bir ilgisizlik, ihmal ve kusurun tespit edilmesi halinde incelemenin soruşturmaya dönüştürülebileceği belirtildi. Baba Ali Yardım’dan ayrılma sürecinde olan ve sığınma evinde kalan anne Dilek Yardım, defalarca savcı ve polise başvurduğunu ama uzaklaştırma kararı aldıramadığını söylemişti.

MEĞER 22 GÜN HAPİS ALMIŞ AMA TEBLİĞ EDİLMEMİŞ

Bu arada olayla ilgili bir skandal daha ortaya çıktı. baba Ali Yardım’ın olaydan önce eşinin şikayeti üzerine 22 günlük zorlama hapse çarptırıldığı ancak karar kendisine tebliğ edilmediği öğrenildi.

Anne Dilek Yardım’ın, 3 Eylül 2017’de eşi Ali Yardım’ın “Sen ya benimsin, ya da kara toprağın, seni de vururum kendimi de yaşatmam” diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle koruyucu tedbir kararı talepli şikayette bulunduğu öğrenildi. Bunun üzerine Anadolu 17’inci Aile Mahkemesi’nin 3 ay süreyle Dilek Yardım lehine koruma kararı verdi. Karar 19 Eylül 2017 tarihinde Ali Yardım’a bildirildi ancak Ali Yardım tedbir kararından 4 gün sonra elindeki bıçağı Dilek Yardım’ın boğazına dayayarak “Ya bana evet dersin ya da seni öldürürüm” şeklinde tehdit etti.

Dilek Yardım, eşinin bu tehdidini de mahkemeye bildirince, İstanbul Anadolu 17.Aile Mahkemesi olayın vehameti, tanık ve mağdur beyanı, doktor raporu ve olayda silah olarak değerlendirilen bıçağın kullanılmış olmasını göz önünde bulundurarak, Ali Yardım’a 7 günlük zorlama hapis verdi.

Hapis kararı verilmesine rağmen Ali Yardım, tedbir kararını ikinci kez ihlal etti. İstanbul Anadolu 17.Aile Mahkemesi kararın ikinci kez ihlal edildiği gerekçesiyle Ali Yardım hakkında bu kez 15 gün süreyle zorlama hapis verdi. Ancak Ali Yardım, kararın tebliğ edilememesi nedeniyle hapis cezasını yatmadı.

‘İTİRAZ AŞAMASINA GEÇİLMEDEN UYGULANMAMASI BÜYÜK TEHLİKE’

Zorlama hapsinin tarafa tebliğ edilmeden uygulanamamasına ilişkin görüş bildiren avukat Mehmet Fırat, “Zorlama hapsi kararları 6284 Sayılı yasa hükümlerine göre şiddet uygulayana bildirilip, itiraz aşaması geçirilmeden uygulanamamaktadır. Bu da bahsi geçen yasanın caydırıcılığını olumsuz etkilemektedir” dedi.
Zorlama hapislerinin uygulanması konusunda yasada değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çeken Fırat, “Ayrıca, bu şekilde verilen zorlama hapisleri şiddet uygulayana bildirilmeden uygulanamadığından aleyhine verilen zorlama hapislerini öğrenen eşlerin daha da şiddetlenerek kadın ve çocuklara daha fazla şiddet uygulamaya meyil gösterdikleri de bilinen bir gerçekliktir” şeklinde konuştu.

Fırat, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun kapsamında başvuruların yoğun olduğunu belirterek, “İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde sadece bu yasa kapsamında yapılacak başvuru ve ihlaller ile itirazları inceleyecek en az üçer aile mahkemesinin özel olarak görevlendirilmesi yasanın caydırıcılığını ve kararların daha hızlı, etkin uygulanmasını artıracaktır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI İSYAN ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da annelerinden boşanma aşamasındaki şiddet eğilimli babaları tarafından katledilen 4 yaşındaki Elif ve 2 yaşındaki Hira’nın ölümü ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan şunları söylemişti: “O yavruları nasıl öldürürsün ya. Sende zerre kadar vicdani bir şey yok mu? Kendini öldürsen ne yazar öldürmesen ne yazar. Hemen yorumlar başlıyor, ruhsal bunalım neticesinde böyle oldu. Tamam da ruhsal bunalıma girmeyen de var. Bu konunun aslında izahı söz konusu değil. Bunlar cani. Bunlar insanlıktan nasibini almış değil. Gerçekten bu son dönemde yaşadıklarımız hakikaten, televizyon ekranlarında izlediğimiz zaman acaba diyoruz bu medyayı mı suçlasak. Bunları göstermeyin. Toplum bunalımın içerisinde giriyor. Diğer taraftan da ibret olabilir mi düşüncesine giriyorsunuz. Bunu gördüğü zaman bazı vatandaşlarımız idam diyor.  Buna toplumsal olarak vereceğimiz tepki çok çok önemli. Onları bu toplumun içinde önce kendi akrabalarından yakınlarından başlamak üzere yalnızlığa itmek, ya da onları bu psikolojik sıkıntılardan çıkarmak için önce yakınlarının bazı adımlar atması gerekir. Burada Diyanet’e düşen büyük görev var.”

Paylaş
Önceki İçerikMüslüm Baba….
Sonraki İçerikEreğli’de Cinayet 3 Ölü
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.