Mor Evgin Manastırı

0
490

ms 363 yapıldıgı sanılan manastır taşın ruh bulduğu yerlerden birisi olarak Nusaybin de  zamana meydan okuyor

1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz’ün vefatından sonra kapatılan ancak 2011’de rahip görevlendirilmesiyle hizmet vermeye başlayan manastırın, taş yapısı, gösterişli mimarisiyle turizme kazandırılması hedefleniyor.

Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, dördüncü yüzyılda yapılan manastırın Süryaniler için önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan, Süryanilerin en eski manastırları arasında yer alan Mor Evgin’de çok sayıda rahip yetiştirildiğini belirtti.

Müze olarak bu alanda daha önce bir kazı ve temizlik çalışması yaptıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yapı hala ayakta. Restorasyondan sonra da din turizmi açısından önemli bir merkez haline gelebilir. Çünkü dünyada yaşayan milyonlarca Hristiyan ve Süryanilerin bu alanı ziyaret etmeleri, onların bu alanın farkında olmaları önemlidir. Bu alanın turizm alt yapısını hazırlayarak onları buraya çekmek gerekir. Hem kendi inanç sistemlerini yaşayabildikleri bir alan olur, hem de kültür turizmi açısından gezen ziyaretçilere yönelik hizmet verir. Buranın 2 kilometre batı kısmında Marin Antik Kenti var. Ortaçağ kalesiyle birlikte turizme kazandırabilir. Bu alanlar dünya kültür turizmi açısından UNESCO’ya girecek alanlar açısından özel ve değerli alanlardır.”

Ankara’dan gelen ziyaretçilerden Elçin Öz ise ilk defa manastırı görmeye geldiğini belirterek, “Çok etkileyici ve çok çarpıcı bir yer. Tarihini bilmek de ayrıca etkiliyor insanı. Çünkü Sümela Manastırı’na ilham veren bir manastır.” dedi.

Paylaş
Önceki İçerikHakan Atilla Davasında Jüri Kararını Açıkladı
Sonraki İçerikMemurun yeni maaşı belli oldu
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.