Çocuk Şiddeti Ve Çocuk Katiller

0
1034

Pazar ilçesinde 20 Mart 2017’de bir lisede öğrenim gören B.K. (16), ders sırasında ön sırada oturan arkadaşı Emir Taş’ı (16) boğazından bıçaklayarak yaralamış, ambulansla Kaçkar Devlet Hastanesi’ne kaldırılan lise öğrencisi, müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Olay sonrası kendisini boğazından ve karnından bıçaklayarak yaralayan B.K. ise Rize eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti

Rize pazar ilçesinde önceden planladığı şekli ile yarın sınav  olmayacak Diyen cocugun Haberini okuyunca işin bilinen vehametinin somut örneğini yakalamış hissettim.Canacarca his ve saikle çocuk öldürme sucundan 15 yıl ceza aldı…Kararan hayatlar ve ateş düşen aileler kervanına bir kac aile takılması tehlikenin boyutlarını ve TEDBİR ALINMADIĞINDA raslantısal olarak size de cıkabilir..
Konuya derinlemesine dalmadan önce hangi oyun ne kadar satmış bir veri oluşturmamız lazım oyun tarihi boyunca en çok satılan oyunu bilmekte fayda var. masum gibi gözüken karekterlerin nasıl bir ölüm aletine dönüştüğünü ve  bagımlılık halini anlamamız lazım..

Bilgisayar ve internet ilk ABD de kullanılmaya başladı.İnterner 1950 li yıllardan beri ABD  askeri amaçlı veri kullanımı için vardı .Geldiğimiz nokta çoklu ortamda çok failli cok secenekli silah ve kavga nitwlikleri ile donatılmış sahte kahramanlarla bılgısayar oyunları

Mario oyunu en çok satan bilgisayar oyunlarından biri olup, dünya çapında 210 milyondan fazla adet satmıştır.Bu karakter ise 200’den fazla oyunda yer almıştır.
Bu oyunlar ilk olarak 70 li yıllarda cıkmış ve Bugün bizden daha ileri boyutta Abd nin 2/3 ü bilgisayar la oyun oynamaktadır

Nintendo, PlayStation veya Wii oyunlarını, aksiyon, macera, spor, eğlence, yetişkin ve eğitim gibi kategorilerde bulmak mümkündür.

Oyunların pozitif ve negatif etkileri vardır. Her şey gibi ayarsız yiyecek içecek tüketimi dahi metabolizmayı bozar. Psikolojimizin de ayarsız bilgisayar ve oyun kullanımında bağımlılık arz edeceği kaçınılmazdır.. Asıl olan belli saat ve aralıkta kullanabilme ve daha önemli bir iş çıktığında bu oyundan vazgeçebilme DİRAYETİNİ gösterebilmektir

Pozitif Etkiler

Bilgisayar oyunları oynamak, algısal ve bilişsel yeteneklerin ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Bilgisayar oyunları oynarken, çocuklar problem çözme becerisi kazanır, ekip çalışmasını öğrenir ve algısı daha açık olur. Ayrıca, kısa süreli hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Bilgisayar oyunları oynamak, daha hızlı ve doğru kararlar almalarını gerektirir, böylece karar verme becerileri gelişir.

İnteraktif bilgisayar oyunları, yarıştığı rakipleri arasında en iyisi olmak için çocuğu pratik yapmaya daha çok zorlar. Oyun oynamak, oyun stratejileri tasarlamak ve kazanmak, çocuğa başarı duygusu kazandırır ve güvenini artırır.

Amerikan Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre; ‘Oyun oynayanlar, odaklılık, hız, çoklu görev, vizyon ve doğruluk içeren testlerde, diğerlerine ve oyun oynamayanlara göre daha iyi performans göstermektedirler.’ Buna göre, bilgisayar oyunları oynamak, çocuklara daha çok konsantre olmayı, plan yapmayı, amaca ulaşmak için farklı stratejiler tasarlamayı ve karışık durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğretmektedir.

Bu sanal dünya, eğitimin geleceği olarak, öğrencilere rekabetçi dünyada öğrenmek ve başarılı olmak için interaktif bir yol sunmaktadır. Kulağa ne kadar hoş geliyor Ama cezaevi ve mezarlık arasında bir tercih yapmak zorunda kaldıgınız hayat her ikisinde kararıyor ve kontrolsuz güç ve yetenekler sizi belirlenmış kurallardan kurtaramıyor

Negatif Etkiler

Bilgisayar oyunlarının çocukların fiziksel sağlığı üzerinde negatif etkileri de mevcuttur. Saatlerce oturarak video oyunu oynamak obezite, uyku rahatsızlıkları, baş ağrıları, kuru gözler, karpal tünel sendromu (el bileği rahatsızlığı), kas hastalıkları ve aynı zamanda iskelet düzensizlikleri gibi risklerin artmasına neden olabilir. Sağlık üzerindeki diğer etkiler, kalp hızında artış ve yüksek kan basıncı olarak sayılabilir.

Çeşitli araştırmalar, şiddet içeren bilgisayar oyunları ile agresif davranışlar arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. İçinde çokça ateş etme ve öldürme eylemi bulunan oyunlara düşkünlük, çocuklarda öfke ve agresif davranışların artmasını tetiklemektedir.

Bilgisayar oyunları oynayan ve kazanan çocuğun morali de artmaktadır. Calgary Üniversitesi’nin şiddet içeren bilgisayar oyunları oynayan 9-15 yaş arası çocuklar üzerinde yaptığı online ankete göre, bu oyunlar zorbalık, küfür etme, akranlara veya kardeşlere dayak atma gibi eğilimlerin artmasına neden olmaktadır.

Zamanının çoğunu video oyunu oynayarak geçiren ve derslerini aksatan çocukların, zayıf bir akademik performans gösterdikleri, okulu kırdıkları, hatta okulu bıraktıkları gözlemlenmiştir.Bencilleşen insan profilinin artmasına da sebep olmaktadır

Bilgisayar oyunlarının sebep olduğu ilginç ve trajik ölümler

Dünya çapında yapılan raporlamalara göre, sayısız ölümlerin çoğunun saplantı derecesinde saatlerce, günlerce, haftalarca veya aylarca video oyunu oynamaktan kaynaklandığı belirtilmektedir. 2005 yılında Güney Kore’de bir adam, 50 saat durmaksızın World of Warcraft ve Starcraft oyunlarını oynaması sonucu kalp krizi geçirerek ölmüştür. 2007’de Ohio’lu bir genç, ailesini Halo 3 oyununun kopyasını aldıkları için vurmuştur. 2009′ da Kore’li bir çift, saatlerce video oyunu oynayarak, 3 aylık bebeklerini ihmal ettikleri için, bebeğin yetersiz beslenme ve susuzluktan ölümüne sebep olmuştur. 2010’da, Amerika’da 16 yaşındaki bir genç, annesini PSP’ sine el koyduğu için öldürmüştür.

Ebeveynler Neler Yapmalı?

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki negatif etkilerini azaltmak için, ebeveyn kontrolü gereklidir. Ebeveynler çocuklarının ne tip oyunlar oynadığı konusunda çok dikkatli olmalıdır.

Anne ve babalar, çocuklarına oyun alırken, oyun kapaklarındaki yaş sınırını kontrol etmelidir. Ayrıca, içinde çok fazla şiddet içeren oyunlar satın almamaya özen gösterilmelidir.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de, çocuklarının bilgisayar oyunları için harcadığı zamandır. Çocukların günde iki saatten fazla video oyunu oynamalarına izin verilmemelidir.

Çocuğunuzun bilgisayar oyunları alışkanlıklarını gözlemlemek için, oyunlara ilişkin tüm cihazları evin görünür bir yerine yerleştirmeli ve iki yaşından küçük çocuklar video ve mobil oyunlarından uzak tutulmalıdır.

Çocukları dışarıda oynamak için cesaretlendirmeli ve içinde açık hava aktiviteleri olan çeşitli gençlik kulüplerine kaydederek, insanlarla yüz yüze iletişim kurmasını ve sosyalleşmesini sağlamak çok yararlı olacaktır. Bunun dışında çocuklar, okumak, kamp yapmak, bahçe ile uğraşmak gibi hobiler edinmesi konusunda cesaretlendirilebilir.

Takım oyunları, ileride cocuğun iş hayatında uyumlu ve bir arada calışma şartlarını oluşturacaktır, aksi halde girdiği iş te çalışamayan uyumsuz bir tip oluşacaktır .Spor cocukda ki karar verme insiyatif kullanabilme yeteneklerını de arttırır.Sosyal fayda ve projelerde yer almasını bencillikten uzaklasmasını sağlar

Son olarak çocuklarla bilgisayar oyunlarından nasıl keyif alınabileceği anlatılmalı ve ne kadar oynamasının onun için en iyi olduğu açıklanmalıdır. Ayrıca, bu oyunların negatif etkilerinin ne olduğu da çocuklarla paylaşılarak, bu kötü etkilerin farkında olmaları sağlanmalıdır.