NORVEÇ’de Yaşam

0
695

 

Öncelikle herkese sevgiler selamlar.

Size Norveç’den bahsedeceğim.

Norveçliler pozitif sürekli gülümseyen,yüzlerinden tebessümü eksik olmayan hümanist yapıda insanlar.

Hiç tanımadığı insanla bile göz göze geldiğinde merhaba diyen insanlar.

1970’li yılların başından itibaren Norveç’e gelmeye başlayan Türkler o zamanlar en büyük yabancı gruplar arasında yer alırken günümüzde diğer gruplardan daha azınlıkda kalmıştır.Norveçde 213 ülkeden 460.000 yabancı yaşamaktadır.Norveçde yaşayan Türklerin sayısı 14.500 15.000 civarındadır.5.500 6.000i başkent Oslo’da 2.500 civarıda Drammen’de yaşamaktadır.Genellikle iş göçü yada evlilik yoluyla gelenler çoğunlukda.Eğitim amacı ile gelip yerleşenlerde var.Norveç’de yaşayan Türkler genel olarak Konya ve Uşak illerinden gelen gurbetçiler çoğunlukda.Diğer illerden olanlar daha az olarak Ankara,Kahramanmaraş,Samsun,Erzurum,Rize,

Manisa,İzmir gibi değişik illerden gelenler azınlıkda.

Norveç’de Türkler hemen hemen her meslek dalında varlar.Mesela Avukat,Savcı,Politikacı,Psikolog,Pedagog,Doktor,Öğretim üyesi,Matbaacı,Reklamcı,Restorancı,Marketci,Taksici,Pizzacı,Fırıncı hatta halde toptancılar olmak üzere hemen hemen her meslek dalında karşılaşmak mümkündür.

Burada caddede hemen hemen her ülkeden insanları görmeniz mümkündür.Bir Pakistanlıyı,Somaliliyi,Hindistanlıyı,yöresel kıyafetiyle görmeniz mümkün.Herkes için ibadet edebilecekleri camiler kiliseler mevcut.Mesela Norveç genelinde 40’a yakın cami var.

Norveç denilince akla balık ve geyik gelir.Balığın her türünü bulabilirsiniz.Balinadan uskumruya kadar. Norveç’de Norvec’de Almanya,Hollanda nede Fransa gibi ülkelerde görecegin ırkçılığın %5’ini bile görmezsin.

Kirsalda yasayan insanlar genelde daha cok önyargililar.Özellikle müslümanlara karşı.Bu isveç’de de böyle, müslüman deyince akıllarına ilk gelen şey arabistanda yasayan insanların hayata bakış açıları, kadınları kısıtlamaları, dövmeleri vs. Genelde burada yasayan arapların(ve bazı ilk jenerasyon türklerin,göçmenlerin ) oluşturduğu kötü bir önyargı var.

İnsanlar oldukça rahatlar ve saygılılar..Kavga etmekten veya tartışmadan önce konuşarak cözmeyi denerler.Böyle bir kültürün bakış açısı varken, herhangi bir olay olduğunda örnek, karısını  döven, yada sokağa atan insanlar direk gazetede manşet haber oluyorlar.Bundan dolayı ciddi anlamda önyargı oluşuyor. Türklere değil, müslümanlara genel anlamda.

Belki bazı konularda antipati duyarız Norveçlilere ama daha çok da hayranlık besleriz, özellikle de adalet ve hoşgörü anlayışlarına.”

NATO üyesi olmasına rağmen Avrupa Birliği’ne (AB) girmeyi ısrarla reddeden, okuma yazma oranının %100 ve ortalama yaşam süresinin 79 yıl olduğu Norveç, dünyanın en sakin, huzurlu, hoşgörülü, özgür, müreffeh ve barışçı ülkelerinden biridir.

 

Norveç kültürü baskıcı, kuralcı ve saygı üzerine kurulu bir kültür değildir. Ulusal ve tarihi değerlere bağlılık devam etse de Norveçliler popüler kültüre ve teknolojik yeniliklere kolaylıkla adapte olabilirler. Norveçliler ”TEŞEKKÜR”etmeyi çok severler.

Modern Norveç kültürü medya araçları ve kurslar aracılığıyla öğretilir. Ayrımcılık ve kötü muamele (mobbing), trafikte yeni güvenlik önlemleri gibi birçok konuda periyodik kurslar ve seminerler düzenlenerek tüm Norveç halkının bilgisi ve eğitimi güncellenir. Örneğin bir okul yolunda bir çocuk bisiklet kazası geçirmişse, bu kazanın nedenleri ve olaydan çıkarılacak dersler konusunda okul velilerine en kısa zamanda bir seminer düzenlemelidir.

Kraliyet ailesi üyeleri ve politikacılar da diğer Norveçliler gibidir. Herkes ulaşılabilir ve yargılanabilir. Başbakana postanede kuyruk bekliyorsa kimse sırasını vermez. Görevi ne kadar önemli olursa olsun, kimse arkasında etten bir duvarla dolaşmaz, hata yapmışlarsa kabul eder. Norveçli yöneticiler eleştiriye açıktır ve sıklıkla televizyon programlarında hesap verirler. Yanlış bir icraatta ilk önce ulusal medya olayı ortaya çıkartır ve ilgililerden hesap sorar.

 

Gelelim 15 Temmuz darbe girişimi olayına.Burada açıkçası darbeye genel olarak kimse inanmadı.Bunun bir politik senaryo olduğunu düşünüyorlar.Her ülkede olduğu gibi Fethullah Gülen cemaatinin burada da dernekleri ve okulları var.

Geçtiğimiz pazar günü T ürk dernekleri federasyonunun tertiplediği eylemle 15 temmuz darbe girişimini protesto ettiler.

 

Muharrem SEREN

GAZETECİ

Paylaş
Önceki İçerikAnne Ben Öldüm mü?
Sonraki İçerikTEDAŞ BANKALAŞDI…
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..