Kadın ögretmen Şiddeti

0
1087

Eğitimde şiddet ögrenci gelişimin de katkı sağlar mı?Çocukken yenilen bir tokadın, yıllar sonra idareciliğe geçen cocuk yönünden göstermesi gereken tepkinin çok ötesinde tepki verdiği olaylar psikolojik analizi yapıldıgın da ortaya cıkmaktadır.

Bu durumda aile terbiyesi dediğimiz ve mutlak ilk yedi yaş çağında ve sonrasında ergenlik döneminde eğitimin alındıgı AİLE İÇİ EĞİTİM  öne çıkıyor..Ögrenci kalitesi ve bilinç açıklılığı veli eğitim kalitesi ile de doğrudan ilgilidir.

Çocuk okula terbiyesiz olarak geldiğinde sadece idarecileri veya kendinden güçlü olanı gördüğünde -mış gibi yaparak terbiyeli görünümü verecek tehdit olarak algıladıgı güç,ortadan kalktığında , bildiğini okuyacaktır..Bu durumda bile ögretmen in kendini şiddetten koruması ve yeni magdurlar yaratmaması gerekir.Gelişen hukuk, yaşam içerisinde bizzat aslında bir suç işleme kastı olmayan  ögretmenin de magdur olması sonucunu doğuracaktır.

Böyle bir durumda problem kaynagının AİLE DESTEKLİ  olduğu kanısına sahipse okul idaresi ile birlikte ailenin bilinçlendirmesi yöntemi ile çocuğu disipline etmeye calışması gerekirse bu konuda veli eğitimi adı altında benzer ögrenci velilleri ni İl Milli Eğitimi ile kursiyer haline getirmelidir

Olay, Samsun’un Tekkeköy ilçesi Ali-Emine Kahvecioğlu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 9/B sınıfında meydana geldi. İddiaya göre, sınıf öğretmeni olan ve biyoloji ile sağlık derslerine giren kadın öğretmen S.K., dersini dinlemeyen 9. sınıf öğrencisi M.Ö.’yü aynı okulda başka bir sınıfa aldırdı. 1 hafta önce 9/B sınıfında derse giren S.K., sınıfında M.Ö.’yü görünce sinirlendi. Öğrenciyi yazı tahtasının önüne çekerek diz çöktüren öğretmen, “Sen neden benim sözümü dinlemiyorsun” diyerek ona peş peşe tokat atmaya başladı. Hırsını alamayan öğretmen bu kez ayağa kalktı. Öğrencinin saçından tutarak bir yere kaçmasını önledi. Savunmasız kalan öğrenci yediği dayakla kaldı. Ancak M.Y. isimli bir öğrenci bu ana kayıtsız kalmadı. Hemen cep telefonuna sarıldı. Öğretmeni arkadaşını döverken bu anları kaydetti.

M.Y.’de bulunan dayak görüntüleri bilinmeyen bir şekilde yayıldı. Videonun yayılmasının ardından M.Y.’nin babası O.Y., okul müdürü ile görüşmek üzere okula gitti. M.Y.’nin babası O.Y., okul müdürünün görüntülerin silinmemesi halinde M.Y.’nin okuldan atılabileceğini söylediğini iddia etti. Sınıfta gerçekleşen dayak olayının ardından konuşan M.Y.’nin babası O.Y., oğlunun bir suç işlemediğini, ancak asıl suçu öğrenciye şiddet uygulayan kadın öğretmen S.K.’nın işlediğini söyledi.

“Çocuklarımızı, öğretmenlere dövsünler diye emanet etmiyoruz”

Çocukların okula dayak yemek için değil, öğrenim görmek için gittiğini ifade eden görüntüleri çeken M.Y.’nin babası O.Y., “Oğlumun çektiği video bir yerden dağıldı. Ben de bu konuyu okul müdürü ile konuştum. Müdür bey de bana, konunun gereğinin yapılacağını söyledi. Ben görüntüleri müdür beye izlettiğimde ‘görüntüler ortaya çıkarsa oğlumun okul hayatının bitebileceğini’ söyledi. Benim çocuğumun kötü bir şey yaptığını sanmıyorum. Bir öğretmenin, öğrenciyi dövmesi gibi bir şey söz konusu olur mu? Böyle bir şey var mı? Biz çocuklarımızı öğretmenlere güvenerek veriyoruz. Öğretmenin sınıf içerisinde öğrenciyi dövdüğü görüntüler hiç hoş değil. Öğrenciye dayak atan öğretmenin şu anda aynı okulda görev yapması da doğru değil. Gerekenin yapılmasını istiyoruz.

Kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyoruz ama bu olayları görünce zorumuza gidiyor. Dayak olayının üstünden 1 hafta geçti. Öğretmen, 1 haftadır görevine devam ediyor” dedi.

OKULDAN UZAKLAŞTIRILDI

Görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde yer alması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce S.K. hakkında soruşturma açıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, soruşturmanın selameti açısından öğretmen S.K’nin okuldan uzaklaştırıldığı belirtildi.