Çat Kapı Gidebileceğiniz ÇAD ve başkenti Ndjamenta

0
825

Dünya haritasını karşınıza aldıgınızda ,Libya’nın hemen altında, denize komşu  olmayan ,ülkenin kuzeye doğru olan  büyük kısmı çöllerle kaplı olup ,dünyanın en fakir 5 ülkesin den birisidir.

Zengin olmak için ABD  ne gidilmez. Ancak zenginlere hizmet için gitmiş olursunuz Gezi maksadlı gidenler hariç.

Ama çad gibi ülkeler girişimci ruh,güvenilir bir yerel  partner ile size hayallerinizin ötesi için fırsat yaratabilir.

O halde çalışmak ve para kazanmak sizin için önemliyse ÇAD  sizin için anlam taşıyabilir

Hayvancılık ve pamuk ülkenin en önemli ekonomik kaynaklarındandır.Hayvancılık çöl ve stepte en önemli faaliyettir. Yaklaşık 4 milyon sığır, 4 milyon keçi ve koyun ve 500.000 eşek ve at ve 250.000 deve beslenir. Göl ve nehirlerde ortalama olarak 100.000 ton balık tutulur.

Güney kısmı ormanlarla kaplı olup tropikal iklim özelliği taşır anı ve cok yağışlar bu bölge de kaçınılmazdır. Libya ya bakan tarfda çöl ikilmi görülmektedir.

Arapca ve Fransıuz ana dil gibi kullanılsada 100 e yakın yerel lehçe vardır

Eş denilen yemek hamur hale ine getirilerek bamya sarımsak soğan biber ve etten hazırlanan sos bandırılara yenilen milli yiyecekleridir.

Hepatit kolere ve Hıv virüsüne karşı duyarlı olmanız gerekir

İki nehrin birleştiği ova da kurulan  Başkent Ndjamene  de bulunan Grande  cammi mutlaka görülmesi gereken yerlerdenddir.Ndjamena Kişlisesi diğer bir görsel zenginlik oluşturmaktadır.Şehri gezerken grande Camii minareleri size pusula görevi yapar

10 milyonluk istanbul kadar bile olmayan ülkenin diğer büyük şehirleri Sarh, Mundu, Fada, Mongo, Ati, Mussoro, Abeşe dir.

Çad aynı zamanda dünyanın en bol ve en çok çeşitli kelebeleklerine sahib ülke olarak tanınmaktadır. Dünyanın hemen her yerinden gelen kelebek kolleksiyoncuları her zaman için o güne kadar bulup göremedikleri çeşitlerle ülkelerine dönmektedirler. Bunun için yabancı ülkeler Çad’a “Turizm gelirini kelebek kanatları ile kazanan ülke” adını vermişlerdir

Kıtlık ve fakirlik ülkesinde ufak paralar için bile suc işlemeye hazır insanlar vardır. Dikkatli olmak gerekir. Turistik gezi yapmak için alternatif maliyeti yüksek gibi gözükse de yatırım amaçlı olarak gidilebilinir. Türklerin bir ayrıcalığı ve sempatişini buralarda görebilirsiniz.

Sosyal yaşam sınırlı olup gece yaşantısı ülkedeki içi karışıklıkları sebebi ile sınırlı sayıda bulunan mekanlarda  olur.

Her bilinmeyen de olduğu gibi hiçbir şey bulamıyorsan buyuk otellerın barları aradığınız yer olabilir

ÇAD GÖLÜ

26000 km ile Afrika’nın 4. büyük gölüdür %90 oranın da küçülmesine rağmen Çad, Kamerun, Nijer ve Nijerya’da yaşayan  68 milyon insanın su kaynağıdır

Sığ ve bataklıklardan oluşan ve aşırı sıcaklık sebebi ile su kaybının en cok yaşanmasına rağmen suyu tatlıdır

BM Çevre Programı ile Çad Gölü Havzası Komisyonu, göldeki küçülmenin en az yarısının iklimsel faktörlerden kaynaklandığı konusunda hemfikirdirler.

BMÇP küçülmenin geriye kalan sebepleri olarak da insanî su kullanımı, yetersiz baraj yapımı ve yanlış sulama metodlarını göstermektedir.  2014 yılı Aralık ayı sonlarında Çad Gölü ‘nün ebatı ve derinliği, teknelerin suyun içinde hareket etmelerine olanak sağlıyordu. Avrupa Uzay Ajansının paylaştığı yeni bir bilgiye göre de gölün yüzölçümünde 1985 ile 2011 yılları arasında bir artış gözlemlenmiştir.100 Yıl önce balıkçı kasabası olarak kurulan bir şehir şu anda göl kıyısına 32 km dir

Gölle ilgili halk arasında pek çok hikaye ve efsane vardır. Üzerinde yerlilerce papirüs cinsi bir çeşit ottan yapılmış Kadeye adlı sandallarla balık avcılığı yapılmaktadır. Eskiden sivri sineklerle dolu olarak bilinen bu gölde dünyanın en çok balık çeşidi bulunur

ENNEDİ KANYONU

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Ennedi Kanyonu, Sahra Çölü’nün ortasında bulunan gizli bir cenneti andırıyor. Kurak topraklar arasında yer altı sularından beslenen ufak su havuzları barındıran bu kanyonda, develer su ihtiyaçlarını gideriyor. Su timsahları ve balıkların da yaşadığı bu su birikintileri bölgeye hayat veriyor.

SAHRA ÇÖLÜ

Ülke nin kuzey bölgesini kaplayan Buyuk sahra çölünün bir parcası olan kara parcası,Afrika’nın dörtte bi­rinden daha fazlasını kaplar ve kıtanın Atlas Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e kadar bütün ku­zey kesimi boyunca yayılır. Batı Sahra, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Moritanya, Mali, Nijer, Çad ve Su­dan’ın bazı bölümleri Sahra Çölü’nün içinde kalır.

Yüzölçümü 8.600.000 km2’dir. Yağmurun sıklığı ve miktarı mevsimden mevsime değişir. Sahra Çölü’nün orta kesimlerinde evleri yıkan şiddetli yağ­murlar bile görülmüştür. Bunun yanında yıl­larca yağmur almayan bölgeler de vardır. Gündüz sıcaklığı oldukça yüksektir; 60°C’ye ulaşır. Geceler serindir ve özellikle yüksek kesimlerde don ve buzlanma görülür

Kum çölleri arazinin ancak yüzde 20’sini kaplar. Oldukça yüksek dağlar, geniş, çıplak yaylalar vardır. Güneş ve don kayaları aşındırır, rüzgâr da aşınmış parçaları sürükler. İncecik kum taneleri büyük toz bulutları halinde uzaklara taşınır. Kum çölle­rinin arasında “kumul” adı verilen kum tepe­leri bulunur Bazı kumullar 230 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Çölün büyük bölümünü kaplayan düzlüklerde bütün yü­zey, sürüklenen kumların aşındırarak yuvar­latıp parlattığı çakıl ve taş yığınlarıyla kaplıdır.