Hoş Geldin 2018

0
484

YENİ YIL DA YENİ UMUTLAR…!
Hayallerinizin gerçekleşmesi dileğimle,
Değerli okurlarım ,Yeni yıl yeni umutlar, yeni hayaller…!
2018 in hepimize sağlık,barış,huzur,mutluluk getirmesini umut ederken, tüm dileklerinizin gerçekleşmesini diliyorum.
önümüz de yeni bir yıl var. Yeni yıla çok az bir süre kala herkesi yeni umutlar, yeni hayaller sarmış durumda. Herkes gibi bizlerinde umutları beklentileri var yeni yıldan.
Yeni yıla sayılı günlerimiz kaldı. Kimileri yeni yılda güzel bir karne, kimisi ödevinden iyi bir not, kimisi ise çok iyi bir cep telefonu isteği ile giriyor. Çevremizdeki büyüklerimizin istekleri ve derdi ise bambaşka. Onlar zengin olma, araba sahibi olma, kimisi de evlenme ,ev , eşya derdinde. Ama ortak bir noktamız var hepimize yeni yıl beklentiler ile geliyor.
Yeni yılda aileler toplanacak gençler eğlenmek için bir yerlere gidecek. Piyangolar çekilecek gülüş cümbüş ile yeni yıla girilecek. Dileriz ki yeni yıl dünyamıza ve ülkemize barış, huzur ve mutluluk getirir. ( Özellikle ŞEHİTSİZ,ACISIZ,ÖLÜMSÜZ Barış dolu bir yıl olur )Hepimizin ortak beklentisi olduğu bir gerçek. Mutlu ve huzurlu bir dünyaya kavuşacağımızı yılın bu yıl olması dileğiyle hepinize şimdiden mutlu yıllar.
Yeni Yıl` ,Bazen Hayatın nasıl akıp gittiğini seyretmektir , Gün sabah olunca, o günü bitti sayabilirsin. Hafta, pazartesi olunca haftayı gitti kabul edebilirsin. Ay, ilk haftaya ulaşınca ayı bitti sayabilirsin. Yıl Ocak dedi mi yılı da bitti kabul edebilirsin. İşte her insanın bir günü, bir haftası, bir ayı, bir yılı ve netice itibariyle çocukluk, gençlik, ihtiyarlık ve derken koca bir ömür aynen bu şekilde eriyip gidiyor. Evet ömür insanın elinde an be an eriyip giden bir buz gibidir. İşte hayatın özeti bazen bir dakika, bazen bir gün, bazen bir hafta ve belki bir ay…
‘’Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet edenlerdir ‘’diyor, La Bruyere.
Evet her yeni yıl ve yeni gün elimize verilen boş ve beyaz bir kağıt gibidir. Kimileri onu bir çocuk gibi kullanır ve sonra çöpe fırlartır. Kimileri ise onun üzerine bir sanat icra eder, bir şiir yazar, mükemmel bir hayat kompozisyonu inşa eder, hayat serencemesini nakış nakış örer. Halbuki her yıl bedavadan verilir bize bütün bu günler. Sonra her gün koca bir gün daha verilir ve bu ölünceye kadar devam eder. Aslında bir gün, bir ay, bir yıl ve bir ömür hepsi aynı şey değil mi. Birinin diğerinden farkı nedir ?Bakalım mı…?
*Bir yılın değerini anlamak için, final sınavını geçememiş bir öğrenciye sor.
*Bir ayın değerini anlamak için erken doğum yapmış bir anneye sor.
*Bir haftanın değerini anlamak için haftalık bir gazetenin editörüne sor.
*Bir saatin değerini anlamak için buluşmak için bekleyen aşıklara sor.
*Bir dakikanın değerini anlamak için treni, otobüsü veya uçağı kaçıran birine sor.
*Bir saniyenin değerini anlamak için bir kazadan sağ çıkmış birine sor.
*Bir milisaniyenin değerini anlamak için olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış birine sor.
*Vakit kimse için beklemez.
Sahip olduğun her dakikanın kıymetini bil. Onu bazı özel kişilerle paylaştığında değerini daha iyi bileceksin.
Ve Hayata bir imza da biz bırakalım bir nokta bile olsa…!
Hayallerimizi gerçekleştirmek bizim gayretlerimize bağlı, Haydi o zaman yeni bir yıla Kocaman mutlu bir MERHABA…! İle girmeye ne dersiniz…!
Aslında İnsanlık toptan 19. 20. ve 21 asırda adeta dünyanın, paranın, makamın, şöhretin kulu ve kölesi oldu maalesef.
İnsanlık değişik izimlerin cenderdesinde, kah sağa tos kah sola toslayıp duruyor ve bir türlü aradığı ve arzuladıklarına ulaşamıyor. Yani şöyle, insanlık her yüzyılda çeşit çeşit buluşlara imza atıyor, türlü türlü sanatları icra ediyor, her yeni yıl insanlığa yeni teknik ve teknolojik imkanlar sunuyor ama bir türlü gerçek insanlık sanatını ifa ve icra edemiyor.
İnsanlık asırlardır kaybettiği huzuru arıyor, her yeni yıl insanlık hesabına yeni ümitlerin ve temennilerin düşlendiği yıl oluyor. Ama sadece `düşlerdeki dünya` olarak hayallerde kalıyor.
Dünyada mevcut dünya kadar kuruluş, başta BM ve Unicef olmak üzere bir türlü insanlığın problemlerini çözemiyor, çözmek bir yana artan problemlere engel bile olamıyor. Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik.
Ama bu arada basit bir sanatı unuttuk ; kardeş olarak yaşamayı… Sevmeyi, Affetmeyi, Kucaklamayı, Merhaba demeyi ve daha bir çok güzel şeyi hayatımızdan çıkardık. Yani kısaca insan olmayı, insan olmanın gerekliliklerini , insanlığımızı unuttuk. Haydi 2018 ‘e insanları iterek değil kucaklayarak girelim. Her şeye rağmen…!
Bir de başka boyutlardan Biraz farklı bakalım yeni yıla,
İnsanlar kim bilir her yeni yıla ne hayallerle girerler. Hayaller ülkeye göre değişiyor, Amerika`da, Avrupa`da, Afrika`da, Asya`da hayallerin ve düşlerin arasında uçurumlar var. Amerika`da ve Avrupa`da yeni yıl hayalleri ve hediyeleri yeni evler, arabalar, bilgisayarlar ve daha neler neler…Afrika`da ve Asya`da bir yudum su, bir parça ekmek, bir kırık kalem, bir yırtık ayakkabı ve hepsinden önemlisi bir `yitik sevda`… İşte fark bu kadar basit… Afrika`da ki bir çocuğu hayal edin acaba yeni yıl onun için ne ifade ediyor. Irak`ta, Afganistan`da, Pakistan`da, Filistin`de, New Orleans`ta, Açe`de yani dünyanın her hangi bir yerinde evsiz, yurtsuz, yuvasız kalmış bir anneye, babaya, çocuğa yeni yıl ne anlatabilir ki gelecek adına. Başının üzerinden yeni yılı kutlama maceralarına matuf havai fişeklerden öte füzeler, bombalar düşen insanlar ne düşünüyordur acaba yeni yılla alakalı. Çocuğunun karnını doyuracak bir lokma bulmaktan yoksun bir baba için ne anlamı var yeni yılın. Yavrusuna bir yudum süt verememiş bir anne için yeni yıl, eski yıl ne fark eder. Anneler gününde annesine bir gül verememiş bir çocuk için yalancı bir yılın ne anlamı olabilir ki! Dünyanın dört bir yanında yeni yıl büyük bir keyifle kutlanıyor.
Neyi kutluyor bütün dünya. Ömründen bir yılın geçmesini mi? Saçlarına düşen ak saçların bayramını mı kutluyor insanlar. Anlamsız ve bir o kadar da manasız geçirdiği bir yılın bitişini mi? Dünyada her gün açlıktan, soğuktan, hastalıktan, terörden ölen binlerce insanın ölümü mü kutlanıyor. Belki de geleceğe dair insanlık hesabına düzülen bir yığın projenin kutlaması mı bütün bunlar. Üstelik o havai fişeklerle kim bilir kaç aç insanın ihtiyacı görülebilecekken. ( Şahsen ben havai fişekleri hiç sevmedim ; gürültüden rahatsız olan Hastası var, çocuğu var korkan ‘’ anne ne patladı ‘’diye annesinin bacaklarına sarılan..! vs.vs.)
Yoksa ihtiyar dünyamızın ve canı gırtlağına gelmiş insanlığın bir kaç problemini çözdüğümüzden dolayı mı bütün bu çılgınca eğlenceler ve kutlamalar…
Ben ce Yeni yıl kendi yeniliğinde oldukça sade aile içinde ya da dostlarla,minik hediyelerle,sıcak kucaklaşmalarla kutlanabilir abartısız olarak.
İçinde alabildiğine sevginin hüküm ferman olduğu, gerçek dostlukların zirveye ulaştığı, kavganın ve her türlü insanlık dışı tavır ve davranışların mezara gömüldüğü, açlıkların, sefaletlerin, eğitimsizliğin ayaklar altına alındığı bir yıl düşlüyorum.
Dünyada kimsenin katledilmediği, açlıktan ölmediği, hor ve hakir görülmediği, savaşların bitip tükendiği bir yıl.
Herkesin birbirine saygı ile baktığı, özellikle ahlakın en yüksek burçlara bir insanlık sancağı olarak dikildiği, aile gibi toplumun en önemli çekirdeğinin hava alıp çürümediği ve toplumu da zehirlemediği bir yıl diliyorum.
Bir yıl gördüm düşlerimde, kan ve gözyaşının,ölümlerin tarihe karıştığı, renk körlerinin yokolduğu, dil, din, ırk ,kadın,erkek ve her türlü ayrımcılığın olmadığı bir yıl gördüm düşlerimde…!

Her yeni yıl; yeni atılımlar, yeni umutlar, kısaca yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir. Bizim de bu hızlı gidişe ayak uydurmamız, yeni yılda daha çok çalışarak daha başarılı olmamız gerekir. Zamanı yapamayacağımız şeyleri istemekle geçirdiğimiz söylenir. Oysa gücümüz tüm zamanları zorlar. Yeter ki kendimize ve dostlarımızın gücüne inanalım. Yeni yılda inancımızı pekiştirelim ve mutlu olmaya çalışalım.
Yeni yılda güzel şeyler başaracağımıza, mutlu olacağımıza inanmalıyız.
Yeni yıl için hepimiz yeni yeni kararlar veririz. Bu yıl daha çok çalışacağım, spora başlayacağım, daha iyi bir insan olacağım hatta rejime başlayacağım diyen birilerini mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında bu gibi kararlar almak için bir vesiledir yeni bir yıla başlamak. Üstelik yeni gelen yılla birlikte ümitlerimiz, beklentilerimiz de artar. Hayata bir mola verip, yeniden başlamak için güzel bir şans yakalarız.
31 Aralık akşamı saat tam 12 de yeni yıla merhaba derken insanların gözlerinde umut ışıkları belirir. Hediyeler, güzel sofralar ve eğlenmek, birbirimizi kutlayıp, hatırlamak için zaman ayırırız. Eski yılın yanlışları bir kenara bırakılır ve yeni yılda bunların olmaması umut edilir. Bana göre sırf bu duyguları yaşattığı, ümit verdiği için sevilmeyi hak eder ışıl ışıl yılbaşı geceleri. O yüzden özeldir, güzeldir. Dilerim ki bu yeni yılda da umutla dolsun yürekler ve hiç ağlamasın güzel gözler.
Einstein’ın bir sözü şöyle der,
”Hayal gücü bilimden önemlidir.”
Yeni yıla yeni umutlar, yeni başlangıçlar yakışır Yeni yıl yaklaşıyor. Her yeni yıl yeni umutlar, yeni başlangıçlar demektir. Etrafımızdaki şartlar ne olursa olsun içimizde saklı birçok güzellik, yetenek için çaba göstermemize değer. Özellikle çocukların, gençlerin hayallerine yer verilmeli, onların küçümsenmemesi gerekir diye düşünüyorum. Hayalleri olmayanın umutları da olmaz. Umutlar, hep yeni başlangıçlar, yeni çabalar için gereklidir. Her yeni yıl da insan için yeni kararlar, yeni başlangıçlar, yeni hedefler demektir. İyi, güzel, bizi mutlu edecek şeyleri umut ederiz.
Her insanın içinde onu daha güçlü, daha mutlu kılacak değerler taşıdığına inanıyorum.
Tıpkı ünlü yazar A.Saint Exupery’nin dediği gibi: “Beni kahreden ne bu soluk yüzler, ne bu çökük avurtlar. Onların arkasında kaybolan Mozart’lar.” İçimizdeki Mozart’ların kaybolmasına izin vermeyelim.

Yılbaşı’nın olmazsa olmazı tabi ki milli piyangolardır. İnsanlar Milli piyango satıcılarından piyangoyu alıp şanslarını denerler. Umutlarınızın gerçekleşmesi ve Çıkacak paraların insanlığın hayrına doğru yerlerde harcanması da tek ümidim. Çıkanlar ihtiyacı olanları da hatırlar umarım.
Yeni yılınızı en içten dileklerimle sonsuz sevgiyle kutluyorum.
2018 yılı,sizi başarıya ,mutluluğa taşıyan unutulmaz yılınız olsun.
TÜM DİLEKLERİNİZİN GERÇEKLEŞMESİ DİLEĞİMLE
Nesrin AKKOÇ
Sanatçı/Yazar/Dcbed Bşk.