Diyet Yapıyorum Derken İntihar Etme..!

0
372

Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nin yaptığı ‘gluten diyeti’ araştırmasının sonuçlarına göre “Glutensiz diyet sektörü, kâr amacıyla, çölyak tanısı konulmayan kişileri besin değeri düşük glutensiz diyete teşvik ediyor. Ortaya çıkan şikayetlerin çoğu glutenden değil, ‘fruktan’ denilen bir karbonhidrattan ileri geliyor”

Fruktan, lif sınıfından doğal bir polisakkarittir. Fruktan, bitkilerin genel olarak kök ve kök sağlarında bulunur. Yer elması ve çayır otları gibi birçok bitki tarafından enerji depolamak için kullanılır. Çözünür ve fermente olabilir özelliktedir ancak bu bitkisel lif, inülin formunda olduğunda insan vücudunda erimez.

Son yıllarda gluten’e karşı duyarlılık sık rastlanır bir durum haline geldi -Nnüfusun yüzde 13’ü kadarı gıda tüketiminden sonra şişkinlik yaşıyor ve bu nedenle glüten içermeyen ekmek ve makarna gibi gıdalar arıyorlar. Ancak, bu tür şişkinliğin nedeni yanlış yerde aranıyor olabilir. Glutensız gıdalar aramak yerine, insanlar çok yakında fruktan içermeyen gıdalar arıyor olacaklar.

Çölyak; ince bağırsaklarda ortaya çıkan bir emilim sorunudur. Gıdaların ince bağırsaklardaki emilimini sağlayan villus adı verilen yapıdaki bozulma bu rahatsızlığı ortaya çıkarmaktadır. İnce bağırsağın gluten adı verilen proteine karşı kronikleşen alerjisi durumu da bu isimle anılmaktadır. Ömür boyu süren bu alerji durumu hayatı oldukça zorlaştırmaktadır. Bunun da en önemli nedeni birçok gıdanın gluten adı verilen protein grubunu içermesidir. Yaşanan bu sorunla ilgili önemli çalışmalar yapılmaktadır.

BELİRTİLERİ

 1. Yaşa göre kilo azlığı sorununun yaşanması,
 2. Kas zayıflığı sorununun yaşanması,
 3. Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik yaşanması,
 4. Büyük tuvalet ihtiyacının artması ve dışkıda anormallik yaşanması,
 5. Kansızlık sorununun sürekli hale gelmesi,
 6. Sürekli ortaya çıkan gaz şikayetleri ve beraberindeki iştahsızlık sorunu,
 7. Çocuklarda büyüme geriliği sorununun ortaya çıkması,
 8. Ağız içinde oluşan ve sıklıkla tekrarlayan aftlar,
 9. Eklem ve kemiklerde ortaya çıkan ağrılar,
 10. Gün içerisinde sıklaşan sinirlilik durumu,
 11. Ciltte kaşıntılı dökülme sorununun ortaya çıkması,
 12. Sıklaşan kusma durumu,
 13. Gün içerisinde sıklıkla tekrar eden bezginlik durumu,
 14. Emilim sorunundan dolayı gece körlüğünün ortaya çıkması,
 15. Darbe olmadığı halde vücudun çeşitli yerlerinde morarma olması

Gibi belirtiler yer almaktadır.

GLUTENSİZ YİYECEK LİSTELERİNE PEK İNANMAYIN

Buğday içerisinde 30 çeşit protein bulunur ve bu proteinlerden glutenin ve gliadin adı verilen iki protein su ile etkileştiğinde gluten adı verilen esnek maddeyi oluştururlar. Esasında, hamurun esnekliği gluten sayesindedir. Unun su ile teması sonucu bu proteinler suyu tutarak gluten zinciri meydana getirirler. Diğer tahıllarda gluten miktarı az olduğundan hamurlaşma çok olmamaktadır.

Spor olmadan salt diyet listeleri metobolizmanın dengesini bozarak bagışıklık sisteminde onulmaz yaralar oluşturacaktır. Bu durumda yarım ekmekle karın doyurmak yerine bir dilim ekmekle doyma alışkanlığı  diğer tam yiyeceklerle beraber fit kalmak sağlanabilecektir. Aksi hallerde her daim kacınılmaz son hastalıklarla ılerleyen yas dönemlerınde mucadele etmek zorunda kalmaktır.

Vucut her zaman itirafxıdır. Ama zamanını kendisi seçer