Yol Kontrolü Sırasında kaza Kurşunu ile Polis şehid Oldu

0
413

Polis, kimlik kontrolü yaparken, yanında 11 yaşında kız çocuğu olan bir yolcuyu şüphe üzerine araçtan indirdi. Üst araması sırasında, şüpheli kaçmaya başladı. “Dur” ihtarına rağmen kaçmaya devam eden şüpheliye uyarı ateşi açıldı. Kovalamacada polis memuru Hakan Can (28) açılan ateş sırasında meslektaşının silahından çıkan kurşun ile yaralandı.

Hastaneye kaldırılan yaralı polis, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 8 yıllık polis memuru Can’ın evli ve 4.5 yaşındaki kız babası olduğu öğrenildi. Can’ın memleketi Erzincan’da toprağa verileceği belirtildi.

UYUŞTURUCU KURYESİ ÇIKTI

Polisten kaçan şüphelinin ise uyuşturucu kuryesi olduğu ortaya çıktı. E.İ. adına düzenlenen sahte kimlikle otobüse binen Zeynel İ.’nin, aile görüntüsü vermek için yanına 11 yaşındaki kız çocuğu aldığı belirlendi. Kaçtıktan bir saat sonra yakalanan Zeynel İ. ile ilgili terör ve istihbarat polisi de çalışma başlattı. Zeynel İ.’nin valizinde ve üzerinde de uyuşturucu bulundu. Asayiş ve uyuşturucu suçundan kaydı da olan Zeynel İ.’nin bağlantıları araştırılıyor.

VALİLİK TEN YAPILAN AÇIKLAMA DA

Ankara Valiliği’nde polis memurunun şehit olduğu olaya ilişkin şu açıklama yapıldı:

“19.12.2017 Salı günü, saat 05.00 sularında Siirt-İstanbul seferini yapan bir yolcu otobüsü, Gölbaşı girişindeki uygulama noktasında polis ekiplerince durdurulmuş, kimlik kontrolü sırasında, şüphe üzerine araçtan indirilen kişi üst araması yapıldığı sırada kaçmaya başlamıştır. Şahsı yakalamak için yaşanan kovalamaca sırasında, Polis Memuru Hakan Can, kazaen açılan ateş sonucu şehit olmuştur.

Uyuşturucu ve asayiş olaylarında kaydı bulunan E.İ. sahte kimlikli Z.İ. isimli şahıs, yapılan aramalar sonucunda yakalanmış olup soruşturma devam etmektedir.

Şehit polisimize Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce de olay yerine gelerek emniyet yetkililerinden bilgi aldı.

Olayı haber alarak hastaneye gelen Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Polis uygulaması esnasında bir arkadaşımızı şehit verdik. Allahım ailesine sabır versin. Gerçekten Gölbaşı olarak içimiz yanıyor.” dedi.

Bu arada polis memurunu aracıyla hastaneye getiren, ilçede yerel bir gazetenin sahibi olan Adnan Tan, olay sırasında aracıyla yoldan geçtiğini ve güvenlik noktasında görevli polislerin uyarısıyla durduğunu anlattı. Yerde yaralı bir kişi gördüğünü ve aracına alarak hastaneye getirdiğini belirten Tan, polis olduğunu öğrendiği kişinin şehit olduğunu öğrendiğini söyledi.