Babür şah’ın Ülkesindeki Başkent DAKKA …

0
689

Türk imparatorluklarının rüzgar estirdiği ve  tarih de Babür’ler den bize yadigar topraklar.

1971 yılında Hindistan ve Pakistan a karşı verdiği bağımsızlık savaşı nı kazanarak Bagımsız olan Bangladeş in başkenti DAKKA DÜNYANIN Dokuzuncu BÜYÜK ŞEHRİNDE  10 milyon kişi yaşarken metropol çevresinde 20 milyon kişi yaşamaktadır.

Güneydoğu Asya da bulunan bu güzel şehir  Babür İmparatorluğu döneminde mamurlaşan ve günümüze intikal eden bir çok yapıya sahiptir. Camiller şehrinde bir çok tasavvuf bahçesi mezar saray sur ve çok sayıda ibadethane inşa edilmiştir.Budizmin ve Hinduzmin bunda etkisi mutlaka vardır .

İpek yolunu kullanan tacirlerden yol dostu kervansarayların  şehire ayrı bir dokus kazandırmaktadır:

Ticaret Merkezi olan Dakka Güney Doğu Asya nın en önemli borsa ve ticaret merkezidir.

uZAK DOĞUDAN BAŞKA yerde bulamayacağınız ÇEK ÇEK  de denilen BİSİKLET TAKSİLER en önemli ulaşım aracıdır. Alt yapı eksikliğini bu şekilde gidermeye çalışan sehirde yaklaşık 400 bin taksi bisiklet vardır.İstanbul trafiği bu şehrin trafiği yanında melake kalır

Tropikal iklimin tüm yansımaları burada gerçekleşir.Zenginlik ve fakirlik aynı anda tüm azameti ve farklılıkları diğer uzak doğu ülkeleri gibi yan yana yaşamaktadır. Bir yanda lüks restoran,oteller ve köşkler de yasayan insanlar diğer taraf da sağlıksız gecekondu alanlarında yasayan fakir halk içler acısı durumdadır.

Demokratik parlamenter rejimle yönetilse de aşırı derecede ayrımcılık yapılmaktadır. Hak ilhlalleri sebebi ile binlerce Hintli ülke değiştirmektedir.

100 yılı askın süre İngiliz sömürgesi altında kalan ülkede kriket maçları hiç kaçırılmaz.

Tifo dikkat etmediğiniz de kaçınılmaz bir son dur.Nemli sıcak hava ve sağlıksız su şartları pet tüketimini sizi yöneltir.

Her an sokak gösteri ve terör saldırısına karşı uyanık olmalısınz.Şehri gezerken bir anda gösterilerin ortasında kalabilirsiniz.

Sokak pazarları Tayland’ı aratmayacak nitelikte ve değişik kokular içerisinde geleneksel Pazar yerleri kaçırılmaz. Buriganga nehri kenarında kurulu Dakka sehri inanılmaz trafiği ile sizi rengarenk süslü bisiklete yönlendirip daha ucuz ve keyifli anlar yaşamanıza sebep olur.Ucuz kent ucuz tail kaçırılmaz.Cha dedikleri Bengal cayını içmeyi sakın unutmayın