Hukuk Baba…

0
452

 

Müslüm baba, Sülman baba derken tüm babalar tek tek gitti elden ..

Sonradan büyüyen çocuklar bilmeden…

Müslüm Baba nın, kendıne has yavaşlatılmış ,vücut hareketi ve tane tane konuşma stili ile üç dakikada söylediği ‘’ evladım, kendine zarar verme’’ diyerek engellediği  jiletçi cocugu ya da Sülman baba nın kendini karikatürize ederek muhalefet edenleri bile ti ye alırken ,ince zekası ile karikatür figüründen bile  kahraman yarattığını unutmayacağız.

Ama bileceğiz ki biz ne zaman ‘’babalara geldik’’ o zaman hukuk kalmadığını bileceğiz ve asla hukuk dan vazgeçmeyeceğiz. Sonra da diyeceğiz ki  ‘’Tüm babaların babası aslında HUKUK BABA’’ dır Müslüm baba gibi yeri gelir ‘’üç kelimelik kararı üç ay da söyler ‘’yeri gelir’’ bir karikatürlü eleştiriyi fikir hürriyeti ve eleştri hakkı’’ olarak öngörür. O babadır. Baba karşılıksız vermesini bilendir.

Toplumun tüm katmanlarında ‘’Baba’’ hep verendir. Karşılığı olmadan, vermesini bilen dir. Kadir kıymet bilen toplum ,bilenleri yad ederken, bilmeyenlerin,  kabirlerini bile yalnızlığa terk ederek azaba acık hale getirir.

Hukuk baba, toplumun vicdanıdır.

Düçara kalmış kişiye terminal de hiç tanımadığı kişi tarafından alınan otobüs bileti dir. Ya da lokantada bir lokma ekmek ,bir kaşık  çorba  olarak pejmurde kıyafetli sacı sakalı karışık bir dayının mide bayramı dır.

Bir gariban da  sekteye ugramıssa hak,’’ hukuk baba’’ onun kimi/ kimsesi var mı diye bakmadan ,adalet duygusunu incitmeden aksine daha da güçlendirerek, hakkı sahibine  tesis ederek ,teslim eder.

Bir zengin gelse de karşısına  5000 TL l ik ceketin yada 5000 TL  lik el çantasının kıskanclığını taşımadan zulme uğramışsa bile zengine hakkını verir .’’Oh iyi olmuş’’ demez.

Zengine düşman, garibe dost  olmadan, hakkı sadece hukuk baba ya ,hizmetle olduğunu bildiği  için karşılıksız olarak vermesi gerektiğini bilir ve  yaradılıştan dişi de olsa o babadır.

Baba yüreklidir. Dayak yiyeceğini bilse bile dört kişini arasına girerek yalnız kişiyi kurtarır. Bana ne demez. Polisi çağırır ama asla yürüyüp  gitmez. Kendi imzasından bile Korkan ,telefonu bıle sureklı kapalı hukuk baba  ve aldığı yönetmeliği emir telakki eden abi ,hukuk abi bile değildir. Böyle bir durumda hukuk da  hukuk baba da rahmetli olmuştur.

Bir de  Baba ların hukuku var dır. Mafya baba sı gibi gücü hak telakkı edenler ,hakkı kendi elleri ile sahip olduğu ilişkilerle verir geçerler. Onlar vicdanların sızlamayacağını ve baslarında kanun nizam bulunmadığını, bilerek suçu meslek kabul edip, suçtan geçim sağlarlar.   Biraz vicdan sahibi ise parmağını keser,  daha az vicdanlı ise elini keser vicdansızsa kafanı keser bırakır,kenara …

Şam baliyle beslenen ,şam baba sı diye küçültülerek tasvir edilen ,o ülke de baba aslında baba değildir. Toplum -mış gibi babalara ad vermiş ‘’şam baba /iskele baba‘’ diye deyimler çıkarmıştır.Varlığı ile yokluğu bir dir bu babaların…

Baba olmak kolay mı ? Keyfi olarak cocugu bıle olsa ayrım yapabilir mi? Baba isen keyfiyet yoktur. Aksi halde çocuklar bile seni bir süre sonra tınlamaz. Hukuk Baba da ‘’ ceksın cezasını, deyyus demez’’ Önüne gelen ,Değişmez kesin  somut Deliller onun elini bağlamasa bile o hür vicdanı ile keyfiyete yol açmayacak sekil de davranır

Baba ,akıllıdır,zekidir,tehlikeleri önceden görür.. Leb demeden leblebinin menşeiini bile söyler. Çocuk yalan söylese bile kardeşlerinin yanında yalan söylüyorsun demez. Onun surat renginden ,ses frekansının iniş ve çıkışlarından, tutarlı söz ve davranışlarından ,yalan olup olmadığını bilir ,ama belli etmez. Yaşlansa da cogu kendisine sağır taklidi yapsa bile gemisini yürütmeye çalışan kaptan olduğunu anlar. Baba bu ya ”baba yer mi yalanı yemez ”ama kendi çocuğunu da bozdurmaz.  Çocukluk eksikliğini ,ifade alırken bağırıp çağırırsa ezmeye kalkarsa  o çocukken yediği bir tokadın acısını cıkardıgı herkes bilir ama hukuk babaya yine de laf söyletmez

Diplomasını para ile almış olsa bile Mührü Süleyman ın emanetçisi olduğunu ve mührü Hz Ömer adaleti ile vuracağını bilir. Kağıt parçası vermez mührün hakkını ana sütü ile beraber çizilmiştir, mührü sultan ın kaderi .Helal sütlü mührün mürekkebi asla çıkmaz, ama süt pastörize ise yanlış hesap illa Bagdat’tan döner.

Atasını bilir ,inkar etmez. Zira aslını inkar eden dinden değildir, haramzadedir. Haramzadenin hükmü sürmez..

Alime zulmetmez ,Zalimi katletmez Kes yapıştırlı, memur yönlendirmeli evvelden örnekli kararla baba,hüküm vermez.

Bilgisayar ın vicdanı olsa zaten işlemci hızı ile eşteş kelimeleri toplayıp kararı bilgisayar da kendiliğinden yazar dı. Ama baba olmak kolay mı? Bilgisayar lar, çocuk yapar dı o zaman.

Siyasal iktidarın kendisine sadece çalışma alanı vermekle yükümlü olduğunu bilir. Ona biat etmez. Onun emir eri gibi davranmaz .Baba sadece erlik olsa, erenlerin de  babası olurdu.. Ama siyasal iktidara saygılıdır. Sevgi de serbestlik varsa da saygı da mecburiyet vardır. Baba nın zaten çocuklarına karsı siyasal tercihi olmaz ki oğlan solcu ,kız sağcı olur. Ama Baba ikisine de eşit mesafededir. Cocuklarına empozeyi değil sadece doğru olanı söyler.Aksi onu babalıktan indirir.

Baba naziktir. Nezaketin insanlara mahsus ve diğer canlılardan ayıran bir özellik olduğunu bilir. Suçlu gibi görünse de  gelen kişi ,hükmü  verinceye kadar her an onun aklanabileceği ihtimalini göz önüne alır. Ve önyargıdan arınmış olarak hep yüksek kürsüden bakar ama o yüksekliğin değil verdiği adil hükmün kendini yükselttiğini bilir.

Baba yanında çalışanlara arkadaş gibidir ama saygı çizgisini asmalarına da asla izin vermez. Çocuklara kötü örnek olamayacağını bilir. Dertleri ile dertlenir hep çözüm ortağı olarak onların önünü acar. Kendini asla kullandırtmaz .Tütüncü de, ekmekçi de hukuk baba olduğunu bilmeseler de toplumun her kanadında illa bir kanalı vardır. Olay önüne geldiğinde baba zaten hepsini bilir. Üfürükten” gözlerimi kapar vazifemi yaparım” demez. Baba bu kolay mı ? Çocuklardan ayrı kalıp da onların vıcdanı gibi hareket etmek için sihirbaz olması gerekir. Onlardan uzak olarak onların nasıl düşündüğünü nasıl davrandığını nasıl tepki verdiğini nereden bileceksin .Görev yapmadıgın yerde de var olursun..Bes  ki kötüye kullanma bildiklerini ..Babalık dan düşersin..

Her kelimeden her bağlaçtan yada diğer imla kurallarından, kullanılıp/kullanılmamasından, anlam kaymaları olacağını bilecek kadar dile hakımdır ,baba.. Kültür  olmazsa çocuklar kimi örnek alacak,baba..

Emekli olduğun da bile devam eden  bir hobisi mutlaka olacak ki üzerindeki negatif elektriği ne işine ne çocuklara yansıtsın Hafızası babanın hep yerinde olacak İkinci kere gelen kişinin bile durduğu yerden önceki davasını okumadan bilecek. Kişinin ,Önceden kararı varmış, hangi şartlar da verilmiş ön yargısını oluşturmadan ,o kararların sadece usule ilişkin uygulamalar da esas alacağını bilir.

BABA olmak kolay değil de Baba kalmak daha da zor..

Paylaş
Önceki İçerikBİR
Sonraki İçerikBaşbakan Yıldırım Bangladeş’de
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..