”Yalnız Değilsiniz”Kudüs İçin Dünya Ayakta

0
383
A general view shows protesters waving Turkish and Palestinian flags during a demonstration in Istanbul on July 30, 2017, to protest against measures taken by Israel in Jerusalem and to show solidarity with the Palestinians. Israel had angered Turkey by installing metal detectors and security cameras after a July 14 attack near the Haram al-Sharif holy site in Jerusalem, known to Jews as the Temple Mount, in which gunmen killed two policemen. The move sparked Muslim protests and deadly unrest, and the Israeli government removed the detectors on July 25 as well as the cameras. / AFP PHOTO / YASIN AKGUL

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs‘ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıması kararına tepki gösteren ABD’de yaşayan Filistinli ve diğer müslüman ülkelerinden binlerce kişi Times Meydanında 7’nci cadde ile 42’nci sokağın kesiştiği bölgede toplandı.

Trump’ın kararını eleştiren göstericiler, “Bu kabul edilemez. Filistin özgür olacak.” ve “İsrail teröristtir, Filistin ise özgür.” sloganları atarken, “Özgür özgür Filistin. Çok yaşa Filistin.” diyerek tempo tuttu.

Göstericilerin ellerindeki “İsrail eşittir ırkçılık ve soykırım”, “Kudüs kırmızı hattır”, “İnsanlar işgal altında olunca direnme haklıdır” ve “Kudüs İslami topraklardır. Kimse bu gerçeği değiştiremez” yazılı dövizler dikkati çekti.

Trump yeni bir Haçlı Seferi mi başlatmak istiyor

Göstericilerden Fatima (20), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trump’ın kararını “kesinlikle onaylamadığını” ifade ederken, Filistin halkının yanında olduğunu söyledi.

New York’ta üniversite eğitimine devam eden Ahmad M. (22) de Trump hükümetinin kararını yeniden değerlendirmesi gerektiğini vurgularken, “İsrail devleti on yıllardır kutsal topraklarda kan döküyor, sonra da kendi davalarının kutsal olduğunu söylüyor. Bunun neresi kutsal? Bu hangi dinde kabul edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Üniversite eğitimi için 10 yıl önce ABD’ye gelen ve bilgisayar mühendisi olan Mohammed ise, “Bu ülkeye inançlara saygılı olduğu için gelmiştim. Trump’ın başkan seçilmesinden sonra ırkçılığın arttığını düşünüyorum. Trump yeni bir Haçlı Seferi mi başlatmak istiyor bilmiyorum. Özellikle iş yerinde ve sosyal çevremde insanların bana karşı davranışı çok değişti. ABD’den ayrılmayı ciddi olarak düşünüyorum.” dedi.

Göstericilerin ellerindeki Filistin bayraklarının yanında bir Türk bayrağı ve bir de Küba bayrağı dalgalanırken, Ortodoks Yahudileri de göstericilere destek verdi.

Trump tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini ve İsrail devletinin politikalarını eleştiren Ortodoks Yahudileri, “Bütün Filistin toprakları Filistinlilere geri verilmelidir.” yazılı dövizler taşıdı.

Büyük bir Filistin bayrağı açan göstericilerin kendilerine ayrılan bölüme sığmaması sonucu 7’nci cadde ile 42’nci sokağın bazı bölümleri trafiğe kapatıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen protesto sırasında, New York polisi bazı göstericilere kendilerine ayrılan bölümde durmaları konusunda zaman zaman uyarıda bulunarak müdahale etti.

Öte yandan, karşı kaldırımda toplanan ABD ve İsrail yanlısı küçük bir grup ise iki ülkenin bayrağını açarak ve düdük çalarak protestoda bulundu. Bu gruptaki kişilerin sık sık İngilizce küfür içeren sözler sarf etmesi üzerine Filistin destekçileri tarafından tepki gösterildi.

İstanbul ve Ankara’da cuma namazını muteakıp binler yine sloganlar eşliğinde bir araya gelerek Amerikan konsolosluklarına kara çelenk bıraktılar.

CAKARA/KUALA Endonezya,Malezya,Singapur’da devlet yöneticileri nezdinde ve Cuma çıkışı kitleler eşliğinde ABD ‘nin Kudus u İsrail in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösterdi .

Endonezya devlet başkanı Joko Widodo,bu tanıma kararını güçlü şekilde kınadıklarını ve tez elden bu karardan dönülmesini beklediklerini söyledi.
Başkan her zaman filistin halkının yanında olduğunu ve İslami İşbitrliği Toplantısı na (İİT) katılacağını söyledi

Malezya başbakanı Necip Rezak da Abd nın kararına tepki göstererek,”Malezya hiç bir zaman bu kararı kabul etmeyecek ”dedi.
Cuma namazı sonrası halk bvüyük gösterilerde bulunarak katil israil ve Amerika slogan ve afişleri ile gösteriler de bulundu
Yine Singapur Dış İşleri Bakanlıgı Kudus konusunda alınan tek taraflı kararların ,ortadoğu ve Filistin sorununun barışçıl yollarla çözum yollarını tıkayacağını ı bildirdi
Müzakeresiz oldu bittiler çözüm yerine sorunların büyümesine yol açacaktır denildi

Afganıstan ın kuzeyinde Mezar-ı Şerif’te Ravzai Şerif Camisi’nde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride “Kahrolsun İsrail “, “Kahrolsun ABD”, “Yaşasın İslam” ve “Yaşasın Erdoğan” sloganları atıldı