Kırmızı Çizgi”Kudüs”

0
555

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Müslümanların kırmızı çizgisi Küdüs’ü bir kez daha dünya gündemine getirdi.

Kudüs‘te yarım asırdır devam işgal, ABD Başkanı Donald Trump‘ın burayı İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla yeni bir boyut kazandı.

İsrail’in, 5 Haziran 1967’de Doğu Kudüs’ü işgal ederek bitmeyen bir kavganın ve bugün yaşananların da fitilini ateşlemiş oldu.

İsrail meclisi 1980’de kabul ettiği bir yasayla Kudüs’ü doğusuyla batısıyla İsrail’in “birleşik başkenti” ilan etti. Böylece Doğu Kudüs’ün ilhakı resmiyet kazanmış oldu.

Buna karşılık BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı kabul etti.

ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ü işgal altında sayıyor. Ayrıca hiçbir ülke Doğu veya Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyor. İsrail’i tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyordu.

Trump’ın seçim sürecinde verdiği sözü yerine getirmesiyle ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk ülke olacak. Filistinlilerden ve uluslararası toplumdan, bu kararın Filistin’in ve bölgeyi ateşe atacağı yönündeki uyarılar da Trump’ı bu kararından vazgeçiremedi.

 

Paylaş
Önceki İçerikAvukat Aklı
Sonraki İçerikKar Engeli Eğitimde
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..