Flamingoları katleden,Sen insan mısın?

0
620

Konya Ereğli’si Karapınar ile Karamanın Ayrancı ilçesi sınırları arasında; sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlarla çorak düzlük ve steplerden oluşan 6 bin 800 hektarlık alandaki Akgöl Sazlığı 1995 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmişdi.

Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 1’inci Derecede Doğal Sit Alanı, 3 yıl sonra Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edilen DSİ 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün sorumluk alanı içinde yer alıyor

Akgöl Sazlığı’nda 6 kuş  öldürülmüş halde bulundu.İnce uzun nazlı görünümlü flamingoları avcıların vurdugu sanılıyor.

Bölge sakini avcı ve ya coban ların tüfeği ile öldürülmüş olan Flamingolar boyunları kesilmiş halde bulunmuştu.  Bir gün sonra olay yerine habercilerle  gidildiğinde hayvanlara ait ölülerin yerlerinden alınmış olduğu görüldü.Yer: Konya... Flamingo katliamı

Göçmen kuşların uğrak yeri olan ve tabiat koruma alanlarında her türlü avcılığın yasak olması gerekir. Bununla ilgli vahşi hayatı kontrol eden güvenlik personeli dahi çalıştırılmalıdır

Yer: Konya... Flamingo katliamıOrman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü’nden bu konuda henüz açıklama yapılmadı.

FLAMİNGO KUŞLARI

Durşları ile nezaket simgesi olan ilginç hayvanlardır.Karga burnu aletini andıran gagası ıle yengec karıdes tarzı kayalıklara sıgınan kabuklu yiyecekleri saklandıkları yerden kolaylıkla gaga yapısı ile çıkarır. Yediklerine göre beyazdan kül rengi turuncu renklerde gözükmektedir. Tek ayağı ile duruşundan daha enteresan olanı ölü haldeyken bile tek ayak üzerinde durabilmesidir.

ABD’nin Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, hem yaşayan hem de ölü kuşlar üzerinde deneyler yaparak flamingo kadavralarının bile hiçbir destek almadan bu şekilde ayakta durabildiğini gördü. Bilim insanları, buna “pasif yerçekimsel duruş mekanizması” olarak adlandırıyor.

Konuyu araştıran BBC, bu araştırmanın başındaki Prof. Young-Hui Chang’dan aldığı bilgiler ise daha ilginçti. Flamingo kuşunun önden bakıldığında tek ayak üzerinde durur, ama diğer ayağı ise bedenin atına yatay şekilde konumlandırır. Siz baktığınızda Flamingonun diğer ayağı yatay ve içe dönüktür. Prof. Young-Hui Chang’a göre bu olay, flamingoların ayakta durma mekanizması için ihtiyaç duyduğunuz duruş olduğunu söyledi.