Mısır’da ölüm Camide yakaladı 235 Ölü

0
406

Mısır televizyonları, saldırganların camiye nasıl geldiğini gösteren bir görüntüyü ekrana getirdi.

Akdeniz kıyısındaki Ariş’te son saldırı Ekim ayı sonunda yola döşenen bombanın patlatılmasıyla gerçekleşmiş, iki polis ölmüştü.

Yıllardır çalkantının dinmediği Sina Yarımadası, Ensar Beyt el Makdis adlı örgüt, üç yıl önce adını değiştirerek IŞİD’e katıldığını duyurmuştu.

Teröristler, 2014’ten bu yana bölgede yüzlerce asker ve polisi öldürdü.

Grup, aynı zamanda Hristiyan kiliselerine de bombalı saldırılar düzenledi. Nisan ayında Tanta ve İskenderiye kentlerindeki kiliselerda bombalar patlatan IŞİD, 43 insanın yaşamını yitirmesine yol açmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye,  kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun terörizmi insanlığa karşı suç olarak  görmekte, bu görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle  dile getirmektedir.” ifadesini kullandı.

Kalın, Mısır’da camiye yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama  yaptı.

Sina Yarımadası’nda El Ariş kentinin batısında bulunan El Ravdah  Camisi’ne cuma namazı sırasında saldırı düzenlendiğini üzüntüyle öğrendiklerini  belirten Kalın, teröristlerin önce canlı bomba saldırısı düzenlediklerinin,  sonrasında ise cemaate ateş açtıklarının bildirildiğini kaydetti.

Kalın, son resmi açıklamalara göre saldırıda 200’den fazla kişinin  yaşamını yitirdiğini, 125 kişinin yaralandığını ifade etti.

Bu menfur terör saldırısını şiddetle kınadıklarını vurgulayan Kalın,  saldırıda hayatını kaybeden masum vatandaşlara Allah’tan rahmet niyaz etti,  hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve kardeş Mısır halkına başsağlığı,  yararlılara da acil şifalar diledi.

“Türkiye, kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun terörizmi insanlığa  karşı suç olarak görmekte, bu görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili  temaslarında kuvvetle dile getirmektedir. Dünyanın muhtelif bölgelerinde yaşanan  elim hadiseler, terörizme karşı mücadelede etkin uluslararası iş birliğinin  hayati önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Türkiye, dost ve kardeş Mısır  halkının bu menfur saldırıdan kaynaklanan acısını içtenlikle paylaşmaktadır