Kadın Mahkum …

0
656

Dünya genelinde kaç kadının hapiste olduğunu belirlemek için yapılan bir araştırmada, 2000 yılından bu yana kadın mahkum sayısının yarıdan fazla arttığı sonucuna varıldı.

Bu süreçte kadınların gıderek ve yaygınlaşarak ıs ve sosyal hayattta daha fazla yer alması sonuca etkılıdır.

 

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kriminal Politika Araştırma Enstitüsü’nün (KPA) verilerine göre, dünya genelindeki ceza kurumlarında yatan kadın sayısı 714 binin üzerinde.

 

Son 17 yılda kadın mahkum sayısındaki artış her kıt’ada görülüyor ve artış hızı erkek mahkumların iki katı. En büyük artışların olduğu ülkeler ise Brezilya, Endonezya, Filipinler ve Türkiye. Enstitü Amerika, Asya ve Okyanusya’daki kadın mahkum sayısındaki artışın bu kıt’alardaki nüfus artışının üç ile beş katı olduğunu söylüyor. En çok kadın mahkumun bulunduğu ülkeler ise açık arayla Amerika Birleşik Devletleri ve Çin. Artışın kısmen ekonomik geçiş dönemiyle açıklanabileceği belirtiliyor. Örneğin Çin’de 2015’te, uyuşturucu kaçakçılığı ve telekomünikasyon sahtekarlığı da dahil, şiddet içermeyen suçlarda kadınların oranında artış oldu.

Kamu kuruluşlarında çalışan kadınların artmasıyla da, daha çok sayıda kadın yolsuzlukla suçlandı. Yüz binden fazla kadın mahkumla Çin, bu alanda dünya ikincisi. Ancak bu sayı bile ABD’deki kadın mahkum sayısının sadece yarısı.

Türkiye ye gelince kadın mahkum sayısı 10.000 cıvarında 2002 yılından bu yana kadın mahkum sayısı yaklaşık 5 katına çıkmış durumda dır

Cezaevinde kadın olmak zordur hem anne hem mahkum olarak kalmak ıse ıkı defa zordur. Kadınların aylık regl dönemleri ve bunların karşılanması ve çoğu yoksulluktan insani diğer ihtiyaçlarını bile sağlayamazken pet ihtiyacını gidermek son derece luksdur. Kadın derneklerının bu konuda ucretsız karşılanması ıle ılgılı bır takım çalışmaları olmuştur.

Hiç hasta olmak gelmez içinden ama bazen revire çıkmak revirden hastane sevki alarak ellerın kelepçeli de olsa sivil insanları görmek bile an gelir tat verir sana.

Hele güzelsen sana asılan yönetici ve doktor senin reçetini de anında  yazar.Erken tahlıye bile bazen mumkun gozukur ULUS DIŞI OLAN MAHKUMLAR ICIN

TÜRKİYE DEKİ CEZAEVİ VE TİPLERİ

Türkiye de birisi acık olmak üzere toplam 5 adet cezaevi bulunmaktadır

Tipleri ve özellikleri

–  Kapalı Cezaevi: Kendi içinde de değişik tipleri olan bu tür cezaevlerinden 24 tane var. “İl Cezaevi” olarak tasarlanan bu cezaevlerinde genelde bulunduğu il ve çevresindeki illerde suç işleyenler kalıyor.

–  Çocuk Eğitimevi: 12 ile 18 yaş arasındaki çocuk suçluların kaldığı yer. 100-250 arasında değişen kapasiteleri var. Dışardaki okullarına devam edebilen çocuklar cezaevinde mesleki eğitim de alabiliyor.

–  Çocuk ve Gençlik Cezaevi: 15 ile 18 yaş arasındaki tutuklu ve hükümlü çocuklar kalıyor. Terapi salonları ve kütüphaneler var.

–  Açık Cezaevleri: Cezaevinin belli bir bölümü tamamlamış ve iyi hal gösteren mahkumlar için düzenlenen yarı açık cezaevlerinde iş atölyeleri, sinema salonları, ekmek fırınları var.

–  Kadın Kapalı Cezaevleri: Kadın tutuklu ve hükümlüler için tasarlanan bu cezaevlerinde 1, 3 ve 12 kişilik oda ve koğuşlar var. İş atölyeleri, dershaneler ve diğer eğitim imkanlarının bulunduğu 4 adet cezaevinin toplam kapasitesi 1.596 kişi.

–  A Tipi: 1950 ve 1970 yıllarda inşa edilen “İlçe tipi” cezaevleri. 4 adet koğuşu, bulunan bu cezavleri sadece 34-30 kişi kapasiteli. Bu tür cezaevlerinde genelde basit suçlardan tutuklanan ya da ceza alanlar tutuluyor.

–  A1 Tipi: “İlçe tipi” cezaevi olarak tasarlanan bu yerlerde 4 koğuş ile birlikte 2 adet hücre var. Ayrıca kadın ve çocuklar için ayrı bölümleri de var. 24 ile 40 kişi arasında değişen kapasitesi var.

–  A2 Tipi: 1950’li yıllarda inşa edilen bu tip cezaevlerinde 5 koğuş ve 2 disiplin hücresi var. Kapasitesi 40 kişi.

–  A3 Tipi: İçinde 6 koğuş bulunur. Kadın ve çocuklar için özel bölüm ve kütüphane var. Kapasite 60 kişi.

–  B Tipi: İçinde 7 koğuş ve 2 disiplin hücresi bulunur. Her koğuşun kendi havalandırması (volta alanı) mevcut.

–  C Tipi: İçinde 8 koğuş ve 4 disiplin hücresi var. 164 ile 300 kişi kapasiteli.

–  D Tipi: Türkiye’de sadece 2 adet bulunan bu tip cezaevleri biri idare bloğu olmak üzere 11 blok ve 230 odadan oluşur. 16 adet çok amaçlı hobi salonu var. Tek ve üç kişilik odalar var.

–  E Tipi: İki katlıdır ve koğuş sistemine göre düzenlenmiştir. 2, 4, 6, 8 ve 10 kişilik koğuşlar var. Her koğuşun da kendi havalandırması var. 600-1000 kişi arasında değişen kapasiteleri var.

–  F Tipi: Yüksek güvenlikli kapalı cezaevleri. Terör, uyuşturucu ve diğer organize ve ağır suçlardan hükümlü ya da tutuklular için tasarlandı. 1, 2 ve 3 kişilik odalar var. Kapasitesi 368 kişi. Zemin tünel kazma girişimlerine karşı özel hasır demirli betonla kaplı. Tutuklu ve hükümlülerin kendilerine ait havalandırma alanları var. Farklı oda ya da koğuşlarda kalanların birbirini görme ya da temas kurma imkanı yok.

–  H Tipi: Oda sistemi var. 200 tane tek kişilik, 100 tane üç kişilik oda bulunur. Toplam kapasite 500 kişidir.

–  K1 Tipi: “İlçe tipi” cezaevi. 4 koğuş ve 2 disiplin hücresi bulunur. 40 ile 60 kişilik.

–  K2 Tipi: “İlçe tipi” cezaevi. 6 koğuş ve 2 disiplin hücresi bulunur.

–  L Tipi: Büyük kentlerdeki eski cezaevlerinin yerine inşa edilen geniş kapasiteli ve yüksek güvenlikli cezaevleri. Spor ve kültür amaçlı mekanların da mevcut olduğu bir “kompleks” halinde düzenlenen bu cezaevlerinde 61 adet 7 kişilik, 4 adet 3 kişilik, 40 adet tek kişilik odalar bulunuyor. Dijital ve elektronik teknoloji ile yönetilen bu cezaevlerinde 24 saat kameralı denetim var. Türkiye’deki 19 L tipi cezaevinde toplam 23 bin kişi var. L tipi cezaevlerinin en ünlüsü, Ergenekon ve Balyoz sanıklarının da bulunduğu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesi. Yerleşke içinde 8 adet L tipi cezaevi bulunuyor.

–  M tipi: İki katlı ve koğuş sistemine göre düzenlenen bu cezaevlerinde 4, 6, 8 ve 10 kişilik odalar var.

–  T tipi: 1, 3 ve 8 kişilik oda ve koğuşlar var. 3 ve 8 kişilik odalar 2 katlı. L ve F tipi cezaevlerine yakın özellikte cezaevleri. İş atölyeleri, kütüphaneler ve spor alanları bulunur.

GÜN NASIL  GEÇER

Çalışma atelyeleri sizin kurtarıcınız gibi gelir Kumas boyama ve terzilik, cam işleme gibi kadının  eline yakışan tüm imkanlar devlet bünyesinde eğitimleri ile birlikte iyi huylu çalışkan mahkumlara verilmekte bunun karşılığında cuzı de olsa ücretini almakta ve harcama alanı kısıtlı olduğu ıcın zaman ıcerısınde bu paralar yekun tutabılmektedır

72 millet tabiri tam anlamı ıle bu sahalarda gerçekleşir Özellıkle Bakırköy kadın Tutuk ve Cezaevi tam bir BM  görünümündedir. Modellık yapan Guney Amrıkanın latin kızları 5/.6000 USD  ye hayatlarını karartırken Türk polisi yüz renginden tuhaf hareketlerınden dış inceleme ile eliyle koymuş gibi bu tatil modunda gelen bu güzelleri yakalar. Bunlar için dil bilmedikleri bir ülkede hayat iki defa zordur. Elçilikleri nazlı olarak zar zor bir avukat görevlendirir.Ama değme gitsin..Zaman içerisinde gözleri açılıp dilbaz olmaya başladıklarında mektuplaşma yolu ile gazete gupurlerınden haber olarak öğrenen erkek mahkumlarıharclıklaqrına görmeden yasadıkları asklar ıle ortak olurlar. Duzmece evlılık ıle aylık cınsel ıhtıyacları ıcın öngörülen odada tanımadıklrı sonradan tanışları ıle aşk bıle yasarlar.

Cezaevi hayatı zordur 1 dakıkalar uzar bın dakıka olur .kadın ken cene katsayısı nın bırden fazla olması ve dedıkodunun uluslar arası nıtelıgı degısmez gerçek olarak orada devam eder.

Kıskanclık kırızlerı erkek kavgalarını aratmaz Koğuş değişiklikleri ne hücre cezalarına adar yol acar lezbıyen ılışkıler  dil bilmeyen fakir aillerin cezaevi ile irtibat kuruncaya kadar sutyen külot gib insan ihtiyaçlar bile lüks olur Tek kıyafetini yıkar giyer ve öyle hale gelır kı delık desık halı ıle sıvıl gunlerınde önünden geçmeyeceklerine altın gıbı sarılır,

Kadın cezaevinde en cok giden sebze ve meyve cesitlerini yazmaya gerek yok. Sapık ilişkilerin dışında kendi cinsellıklerını yasayanların gizemi hem cinslerine karşı alaka gösteren bir kısım mahkumlar için  panayır sayılır. Hatta onlar böyle bir ortamda bulundukları ıcın dışarı  çıkmak bıle ayrıntı kalır.

Hırsızlıkı meslek olarak kabul edenlerın bır nevı meskenı olarak günlük gırıs cıkıslar halıne gelmıştır. Donunda altın çalan mı kıyafet üzerine kıyafet giyerek yakalanan mı ne arasan var. Bu Pazar insan manzaraları ıle doludur ve hepsinin bitmez tükenmez bir hıkayesi vardır.

Fuhustan gelenler,uvey kzına sarkıntılık eden kendı kocasını öldürenler dolandırıcılık yapan sebekenın güzel ve gösterişli kızları demir  sürgülü ana kapıdan polis şiliğinde girip turnikelerden geçinceye kadar ve hattta b,r kaç gün olayın şokunu üzerinden atamadan alışamazlar ortama..

Acı gerçek demir soğukluğu ve suçla temin edilmeye çalışılan menfaatın sıfıra denklıgı geçde olsa anlaşılır her zihinde….

Paylaş
Önceki İçerikİSKİ ‘de Su İndirimi
Sonraki İçerikYalan Değilse Federal Hapishane de
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.