Norveç’de Türk Olmak

0
1275

Türkiye den Norveç’e göç eden ve burada iş güç sahibi olarak kendi entegrasyonunu gerçekleştirmiş biri olarak belirli saptamalarda bulundum ve bunu sizlerle paylaşacağım

TÜRK NÜFUSU VE İKAMETGAHI : Norveç’te yaşayan Türk nüfusu yaklaşık 14.500 dür. Bunların yaklaşık 5.500’u başkent Oslo’da, 2.300’u başkent Oslo’dan yaklaşık 45-50 Km uzaklıkta olan Drammen şehrindedir. Türkler Drammen’de toplam nüfusun yaklaşık %3,6’sını oluşturmaktadır. Türklerin yaklaşık % 40’ı Oslo’da ikamet etmektedir. Stavanger şehri Norveç’in dördüncü büyük şehri ve buradaki Türk nüfusu yaklaşık 1.350, Norveç’in üçüncü büyük şehri olan Trondheim ilinde yaklaşık 900 Türk yaşamaktadır. Norveç’in ikinci büyük şehri, Bergen’de yaklaşık 650 Türk yaşamaktadır. İsveç sınırına yakın bölgelerde, özellikle Moss şehrinde ve civarında yaklaşık 590 Türk yaşamaktadır. Geri kalan Türk topluluğu ağırlıklı olarak başkent Oslo’nun hemen bir kaç kilometre dışında olan küçük yerleşim yerlerinde yaşamaktadır, Lørenskog, Strømmen, ve Lillestrøm bölgeleri , bu küçük yerleşim yerlerini Oslo’nun birer «ilçeleri» gibi görmemiz doğru bir yaklaşım olacaktır, bu bölgelerdeki Türk nüfusu yaklaşık 1.000 civarındadır.

EVLİLİK  : Norveç’te yasayan Türklerin yaklaşık %75 Norveç dışında yasayan bir kişi ile evlenmiştir, erkeklerin yaklaşık %72 sini Türkiye’den getirmiş, Kadınlarda bu oran %75. Son yıllarda Norveç’te evlenen Türklerin sayısı artmıştır. Türklerin ,erkeklerde yaklaşık %12 yabancı uyruklu birisi ile evlenmiştir. Kadınlarda bu oran yaklaşık %8 dir

KONUT :Ev düşkünlüğümüz burada da değişmiyor.Türklerin yaklaşık %62 kendi ev sahibidir, %38 ise kiracı olarak oturmaktadır. Ülke genelinde ev sahibi oranı ise %82.

İŞSİZLİK VE İŞ HAYATI : Birinci nesil Türkler arasında issizlik oranı yaklaşık %12 dir.
Erkeklerde %10,7, kadınlarda %14 e çıkmaktadır . Ülke genelindeki issizliği değerlendirecek ve karsılaştıracak olursak Türklerde issizlik oranı 4 kat daha fazladır. Çalışan Türklerin oranı ise %50. Erkeklerde %50 kadınlarda bu oran %37 dir . Norveç toplumunda çalışma oranı yaklaşık %72 dir. Türkler arasındaki bu düşük oranları farklı faktörlere bağlamak mümkündür, birinci nedeni 1970’li yıllarda Norveç’e gelen Türkler is piyasasını terk ederek öncelikle erken emekli olmuşlardır. O zamanlarda iki yada fazla işte çalışan bu kişiler artık sağlık nedenlerinden dolayı bu seçeneği seçmiştir. İkinci önemli husus ise Türk gençlerinin büyük bir kısmı ailesi ile beraber ikamet ettiği için, maddi olarak pek fazla gideri de olmadığı için çalışmamayı ön görmektedir, buna ek olarak ögrencileri de ekleyebiliriz, Türk kökenli örgenciler arasında az sayıda kişi çalışmaktadır, çalışmayanlar ise devletin sağlamış olduğu maddi destek ile geçinmektedir.

EĞİTİM   : Türklerin en önemli sorunlarından bir tanesi de eğitimdir. Türkler arasında yüksek eğitimli oranı çok düşüktür ve %13 seviyesindedir. Birinci nesil Türkler arasında ilk okul eğitimlilerin oranı %52, Lise eğitimlilerin oranı %32 dir. Diğer yabancılarda ise sadece ilk okul eğitimlilerin oranı %39, Norveçlilerde %21 dir. Bu da eğitim seviyesi olarak ne kadar geride olduğumuzu gösteriyor. 19 – 24 yas arası birinci nesil gençler arasında yüksek eğitime gidenlerin oranı sadece %8. Bu sayı Norveçlilerde %31 , diğer yabancılarda %18, İkinci nesilliler arasında bu sayı Türklerde %15, ve Norveçlilerde %33 dür. Yine yabancılar arasında en düşük orandır. Yüksek eğitim gören Türk kadınlarının oranı %20, Türk erkeklerin oranı yaklaşık %10. İkinci nesil Türkler arasında durum biraz daha iyidir ve yaklaşık %80 lise eğitimi almaktadır. Sadece Somaliler ve Afganistan’dan gelen kişiler bu alanda Türklerden kötü durumdadır.

En büyük kaygımız gençliğimizin geleceğidir. Eğitim konusundaki eksikliklerin yanında birde gelecek nesillerin kültür zafiyeti yüreklerimize ateş düşürmüştür. Her ne kadar eskiye göre ekonomik olarak biraz daha güçlenmiş bile olsak, buna paralel bir sağlıklı Kültür-Eğitim gelişmesi maalesef sağlayamadık. Aile içinde kopukluk öyle bir hale geldi ki, bir çok ailede babanın olgundan, ananın kızından haberi yok. Hapishaneler, suçlu Türk gençleriyle dolduğu, esrar ve uyuşturucunun yaygınlaştığına dair üzücü haberler alıyoruz. Biraz etrafımıza baktığımız zaman ayni tabloları görebiliriz. Burada ailelere çok önemli görevler düşmektedir, çocuklarını hem eğitime teşvik etmeleri gerekiyor, hem de Milli ve Dini değerleri bu gençlerimize aktarmaları, öğretmeleri ve bu konuda gereken hassasiyeti göstermeleri gerekiyor. Tek kurtuluş yolumuz eğitimdir, Türk -İslam kültür değerlerini bilen, inandığı gibi yasayan, yasadığı gibi inanan bir nesil özlüyoruz, tüketici değil üretici, serseri değil disiplinli, tembel değil çalışkan, kendinden utanan değil kendine güvenen, yabancı hayranı değil kendi öz kültürü ile yasayan bir nesil. Milli bir ruhla yetişen böyle bir nesil sadece ailenin ve gurbetçi Türk toplumunun kıvancı değil, toplumsal huzurun, barisin da güvencesi olacaktır. Türk aileleri bu nesli, özlenen bu gençliği yetiştirme mücadelesi vermesi gerekmektedir. Gençlerimizin başıboş serseri mayın gibi sokağa dökülmesini istemiyorsa, çocuklarımızın sadece ceplerine, midelerine değil, beyinlerine, yüreklerine de hitap etmeliyiz. Biz sahip çıkmazsak onlara başkaları sahip çıkacaktır.

Türkiye’den gelecekler için iyi düşünmelerinde fayda var. Burası soğuk ve mutfak kültürü bizden farklı bir yer. Yaşam standardı yüksek olmakla birlikte yabancı damgası burada da devam ediyor

MUHARREM SEREN

Paylaş
Önceki İçerikSatranç şampiyonası
Sonraki İçerikLiderlik
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.