Aman Allahım

0
458

70-80 yıl önce uçak üretmiş bir ülkenin vatandaşları, yerli otomobil üreteceğiz diye bayram yapıyorlar…!
*
Dünyada yerli otomobil diye bir şey yok ki artık. Markalar var sadece. Aynı şey, diğer teknolojik ürünler için de geçerli.
*
İsterseniz bir otomotiv ustasına ya da mühendisine sorun: “Mercedes’in, Opel’in Jaguar’ın hangi parçası nerede üretiliyor?” diye. O size gerçeği anlatacaktır.
*
Bilgisayar mesela. Yüzlerce marka var. Marka sahipleri genellikle BATI kökenli ve Kore, Japon menşeli. Üretim nerde yapılıyor? Hemen tamamı ÇİN’de.
*
Bir ülke, bilgi teknolojisine yaptığı yatırım oranında gelişir. Türkiye’de üretilen bir otomobil’in ihracat fiyatı 15.000 lira civarındadır. Bunu ağırlığına bölersek kilogramı yaklaşık 1 lira 25 kuruşa denk gelir.
*
Bir bilgisayarın, cep telefonunun, daha da ötesi bilgisayarın beynini oluşturan yongaların, çiplerin kilosunun kaç lira olduğunu biliyor muyuz?
*
Adam 120 gram ağırlığındaki bir teknolojik ürünü size 1200 kiloluk otomobilden daha pahalıya satıyor ve siz;”Aman ne güzel, yerli otomobil üreteceğiz;(aslında hamallık yapacağız)…” diye bayram ediyorsunuz?
*
Neden bu kadar kolay gaza geliyoruz biz? Bu kadar mı ezik büyüttüler bizi ki ufacık bir gazla kanatlanıp uçuyoruz?
*
Bize bunu müjde diye yutturan adamın neden Türkiye’de üretilen araçları mübarek mabadına layık görmediğini ve Mercedes koleksiyonu yaptığına neden kafa yormuyoruz?
*
Düşünmek, yani insan insan eden temel özelliğimizi kullanmak. bu kadar mı zor?

SALİH ALTUN

Paylaş
Önceki İçerikAleksitimi
Sonraki İçerikEdip Uğur Gidince Kurban Kesti
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.