Mental Aritmetik

0
668

​​​​Abaküs Kullanma
Mental Aritmetik Eğitimi, daha çok 4-11 yaş arasındaki çocuklarda, zeka gelişimi sağlayan bir zihinsel gelişim programıdır. Mental Aritmetik’in temelini, çocukken çoğumuzun kullanmış olduğu abaküs oluşturmaktadır. Eğitimin ilk aşamalarında öğrenciler, hesaplamaları abaküs ile yapmayı öğreniyorlar. Abaküsü kullanmaya başlayan çocuk, yeni bir eğitim modeli ile ezberden çıkmaya başlıyor. Yaptığı işlemler aslında zihninden çıkıp gözünün önünde kendiliğinden sonuç buluyor. Program toplama veya çıkartma yapmanın yanı sıra öğrencilerin görsel hafızalarını geliştiriyor ve çabuk karar vermelerini sağlıyor. Eğitim süresince öğrencilerinize belli aralıklarla sayıları söyleyerek işlem yapmasını isteyebilirsiniz. Ama işlemin sonucunu ya önceden biliyor olmalısınız ya da bir hesap makineniz olmalı. Çünkü bu eğitimi alan bireyler, hesap makinesi gerektiren işlemleri zihinden yapabilme becerisini kazanıyorlar. Programın sonuçlarını almaya başlayınca sizler de şaşıracaksınız. Üstelik bu eğitimin devamında, pekiştirmek, günde en fazla 10-15 dakikalık tekrardan ibaret oluyor. Matematik gibi ‘yapılması/anlaşılması zor’ olan bir dersi yapmaya başlayan çocuk özgüven artışı görülüyor. Çevresinde farkındalık yaratmaya başlıyor ve kendini tanımada önemli bir noktaya ulaşıyor. Seçilecek Mental Aritmetik programın içeriğinde fotografik hafıza teknikleri ve zeka geliştirici teknikler de olmalı. Burada amaç sadece hesap yapmayı geliştirmek değil, bireyin görsel zekasına da hitap edilmelidir. Verimli sonuç alabilmek adına bu faktörler beyin gelişiminde etkin rol oynar.
Mental Aritmetik Eğitimi almak için çocuk olma şartı yoktur tabii ki de. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda 4-11 yaş arasında olan birey, başarıya daha büyük yüzde ile ve daha kısa sürede ulaşıyor. Çünkü ergenlik döneminden sonra beyin belli alanlara yönelmeyi tercih ediyor. Bu duruma zihinlerin gençliği, bilgiye aç olma durumu da çok büyük bir etkendir. Mesela günümüzde yetişkin insanlar akıllı telefon veya tablet kullanmayı tam anlamıyla bilemezken, çocuklar konuşmayı öğrenemeden bu alanlarda uzmanlaşabiliyorlar. Yetişkinler tarafından anlaşılması ve alışılması güç olan bu abaküs kullanma programını öğrenen çocuklar, işlem yapmayı eğlenceli hale getiriyorlar. İşte bu yüzdendir ki, bu program, ilk çıktığı günden bu yana popülerliğini sürdürüyor.

Mental Aritmetik Uzmanı

Şahin Kayacık

Paylaş
Önceki İçerikAlmanya’ da “bebek bırakma kabinleri”
Sonraki İçerikKatalan Lidere Yakalama
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.