Haksız kazanç ..

0
717

​Dilencilik dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Yardıma muhtaç olduğu gerekçesiyle başka insanlardan para, yiyecek vb. şeyler istemeyi alışkanlık haline getirerek geçimini bu şekilde sağlayan kişiye dilenci denir. Dilencilere gelişmiş ülkelere nazaran geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde daha çok rastlanmaktadır. Dilencilerin bir kısmı gerçekten yardıma muhtaç olmakla beraber bir kısmı da toplumun insaf, yardımseverlik ve dindarlık duygularını sömürerek kolay ve haksız kazanç elde etmeye çalışırlar. Bu amaçla genellikle yoksul görünümlü olmaya dikkat ederler. Engelli olmak veya engelli çocuğu olmak avantaj sağladığı için engelli veya hasta taklidi yaparlar. Bazı durumlarda dilenci çetelerinin eline düşmüş çocuklar sakat bırakılır veya engelli rolü oynamaya zorlanır.

Gelişen teknoloji ile birlikte dilencilerin çalışma şekilleri de değişmiştir. Günümüzde dilenci çeteleri cep telefonu ile haberleşerek zabıta veya polis kontrollerine karşı birbirlerini uyarmakta, aynı bölgelerde dilenmeye dikkat etmektedirler. Dilencilerin en çok kullandıkları dilenme yöntemleri ise şunlardır:
her köşede sıkça gördüğümüz bu insanlar gerçekten ihtiyacı olduğu içimi yoksa yazımda okuduğunuz meslek halinemi getirmişlerdir ben bu yazımda takibi polisten makale için kaynak yazı aldım ..ben bile her köşede dilenci görmekten bazen sinirleniyorum kıyafetleri kir pasak elleri açık Allah rızası için sadaka istiyorlar..devletimiz gerçekten ellinden geleni .yapıyor …ve biz zaten vicdanlı toplumuz komşumuzu yardıma ihtiyaç duyduğu an koşarız….bazen dışarıda görüyorum vicdanlı insanlar dilencilere para veriyorlar ..sizce doğrumu sadaka nedir kimlere verilir dinimizde neler caizdir..sevgili okurlarım ben inanıyorum sağlam insanlar neden dilenir ki ve Allah rıza gösterirmi bunları düşünün ..takibi ihtiyacı olanın ellinden tutucağız.. ama çoluk çocuğunu dilendiren adamada kusura bakmayın ama ben yardım etmem… ve çocukların hemen güvenliğine koruma amaçlıyla devlet sahip çıkmalıdır …ve şu aralar her köşe başında gördüğümüz bu insanlar vicdan mesleğini yapmaya devam ediyorlar …BİZLER İSE ELLERİNE 50 KURUŞ YADA 1 LİRA TUTUŞTURUYORUZ …