La Jument

0
465

Bir deniz feneri yalnızlığı onun değerindedir .Kııyıların tehlikeli yerlerinde, bazı kaya ve adacıkların üzerinde geceleri deniz taşıtlarına yol gösteren, tepesinde güçlü bir ışık kaynağı olan bu fener,küçücük de olsa gecenin karanlığımda öyle azametli olur Ki karanın Sevinç’inden midir gece nin heybetinden MiDir anlaşılmaz
La Jument işte böyle bir yerde koca Avrupa kıtasının Atlantik okyanusuna doğru girdiği alanda kurulmuş ve yapımı yıllarca sürmüştür

‘La Jument’ Fransa’nın Atlantik Okyanusa doğru uzanan batı kıyısında, Ushant adasının 300 metre açıklarında yer alıyor.
Bu alan, şiddetli fırtına, dev dalgalar ve güçlü akıntılar ile Avrupa’nın en tehlikeli denizlerinden biridir. (Iroise Denizi)
1888-1904 yılları arasında 30 gemi bu dalgalar arasında kaybolmuş. Bunun sonucu olarak da 18. yy’da Fransa’daki deniz fenerlerinin üçte birinden fazlası bu kıyıya inşa edilmiştir.
20 Şubat 1904 tarihinde bir bakanlık kararnamesiyle somut bir kaya üzerine kule inşa etme kararı alınmıştır. Ve bu karar ilk olarak Paris Coğrafi Derneği üyesi Charles Eugene Potron’un vasiyetnamesinde geçmektedir. Aynı zamanda vasiyetnamede 400.000 Frank masrafın karşılanacağı da belirtilmiştir.
Yapının inşası 1904 yılında başlamış, 1911 yılında bile tamamen tamamlanmamıştır. Bunun sebebi deniz ve havanın zorlu koşullarıdır.

Ada sahil şeridinde heykeliymiş dev kaya kalıntıları coğrafyaya ayrı bir anlam katıyor

Göveç içinde patatesli kuzu haşlama bizim hiçde yabancı olmadığımız geleneksel yiyecekleri dir

Paylaş
Önceki İçerikBarzani İstifası
Sonraki İçerikManevi Saha
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.