Ucuz Et..

0
842

Tarım Bakanı Fakıbaba; kıyma etin kilogramını 29 lira, kuşbaşı etin kilogramını 31 liradan satmayı taahhüt eden ve tüm illerde satış noktası bulunan zincir marketlere ESK tarafından dana karkas et satışı yapılacağını söyledi. ESK’nın konuyla ilgili önümüzdeki hafta ilana çıkması bekleniyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, market zincirlerde et satışı uygulamasına ve üreticilerin yerli hayvanlarının satın alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Öncelikli hedeflerinin en geniş tüketici kitlesine ulaşmak olduğunu belirten Fakıbaba, Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan ulusal market zincirlerinde ucuz kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılmasını hedeflediklerini söyledi. Fakıbaba, “Kıyma etin kilogramını 29 lira ve kuşbaşı etin kilogramını 31 liradan satmayı taahhüt eden ve Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlere Et ve Süt Kurumumuz tarafından dana karkas et satışı yapılacaktır” dedi.

Fakıbaba ayrıca, besicilerin yerli hayvanlarını, Et ve Süt Kurumunda kesilmesi kaydıyla kilogramını 25 liradan satın alacaklarını söyledi.

Öte yandan marketler, ESK’dan temin ettikleri karkas etleri yarımşar kilogramlık ambalajlarda tüketicilere ulaştıracak. ESK’nın konuyla ilgili önümüzdeki hafta ilana çıkması bekleniyor.

Rekabete ilişkin hükümler ve serbest piyasa şartları düşünüldüğünde uygulamanın başarı grafiğini düşürecektir.

Asıl olan doğrudan et tedariki İle karsız et marketlerinin bizzat EBK tarafından düzenlenmesi ve kasapları da bünyesine alarak çalıştırması İle olacaktır .Kademeli olarak da çalıştırdığı kasaplara bu et marketleri devrederek piyasa gücünü normalleştirir

Paylaş
Önceki İçerikİYİ Parti ..
Sonraki İçerikCumhuriyetimizin 94.yılı kutlu olsun
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.