Bozdağ “IKYB’ye Türk Hava Sahası Kapatıldı

0
376

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Türk Hava Sahası’nın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerlere uçuşa kapatılması konusunda Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulumuz, uçuşa kapatmıştır. Bundan sonra Türk Hava Sahası’nı kullanarak hiçbir uçak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak da Türk Hava Sahası’nı kullanamayacak.” dedi.

“OHAL, Türkiye’de devlete ilan edilmiştir”

Milli Güvenlik Kurulu’nun özel bir gündemle toplandığını ve süresi dolmak üzere olan Olağanüstü Hal’in uzatılıp uzatılmaması hususunu değerlendirdiğini aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:

“Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılması hususunu Bakanlar Kuruluna tavsiyet etti. Arkasından Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulumuz FETÖ/PDY, PKK, KCK, DHKP-C, DEAŞ ve bilimum terör örgütleriyle daha etkin mücadele etmek maksadıyla hızlı karar almak, alınan kararları hızlı uygulamak, OHAL’i gerekli kılan şartların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak, demokrasimizin, hukuk devletinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması maksadıyla alınan tedbirlerin devamlılığını temin etmek maksadıyla OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır ve alınan karar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmiştir.”

“Türkiye’nin muhatabı Irak hükümeti olacak”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Milli Güvenlik Kurulunda, halk arasında Habur Sınır Kapısı olarak bilinen İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın, Irak hükümetine devri konusunda çalışma başlatılması tavsiye edildi hükümetimize. Bakanlar Kurulumuz da bu tavsiye doğrultusunda karar aldı ve bu konuyla ilgili bakanlar, bakanlıklar, kamu görevlileri bu çalışmaları başlattılar. Tabi çalışmalar bittikten sonra bu kapı tamamen Irak hükümetinin kontrolüne geçmiş olacaktır ve orada da Türkiye’nin muhatabı Irak hükümeti olacaktır.” dedi.

“Milletimiz müsterih olsun. Türkiye’nin gözü, kulağı, eli orada”

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları söyledi:

“Türkiye, Irak’ın egemenlik haklarının korunmasına, siyasi birliğine, toprak bütünlüğüne büyük önem vermektedir ve dış politikamızı da bu ana eksenler üzerine ortaya koymuştur. Irak hükümetinin Kerkük’e dönük attığı adım, esasında geç kalan bir adımdır. Çünkü orada Irak’ın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, siyasi birliğine ve anayasasına karşı bir saldırı vardır. Bu saldırıyı defetmek üzere atılan adımı elbette önemsiyoruz. Bu adım atılırken de bölgenin tarihten gelen demografik yapısının bundan sonra korunması, yeniden tesisinin son derece önemli olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Türkiye Kerkük’te olan biten hadiseleri muhattaplarıyla görüşerek anbean yakından takip etmektedir. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye’nin gözü, kulağı, eli oradadır. Her şeyi yakından takip ediyoruz, takip etmeye de devam edeceğiz.”

“Çay fiyatları zamsız şekilde uygulanacak”

Bakan Bozdağ, ÇAYKUR Yönetim Kurulu’nun, geçtiğimiz günlerde çay fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapma kararı aldığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlar Kurulumuz bu konuyu da ele aldı ve yüzde 20 yapılan zammın geri alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ÇAYKUR Yönetim Kurulu, Bakanlar Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, yapılan yüzde 20 zammı geri alacaktır ve çay fiyatları zamsız şekliyle bundan sonra uygulanmaya devam edecektir.”

“Irak’ın Kerkük’e dönük attığı adım geç kalan bir adımdır”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Irak hükümetinin Kerkük’e dönük attığı adım, esasında geç kalan bir adımdır. Çünkü orada Irak’ın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, siyasi birliğine ve anayasasına karşı bir saldırı vardır. Bu saldırıyı defetmek üzere atılan adımı elbette önemsiyoruz.” dedi.

“Vize krizinin uzun sürmemesi iki ülkenin de yararına”

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerin ardından bu konuya ilişkin heyetlerin oluşturulduğunu dile getiren Bozdağ, “Yarın Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının müsteşar yardımcılarıyla bir araya gelinecek ve birlikte bir değerlendirme yapacaklar. Ben bu vize krizinin uzun sürmemesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

“Uyum eksenli bir çalışma yapacaklar”

Bozdağ, “Seçim sisteminin değişmesine yönelik uyum yasaları kapsamında özellikle siyasi partiler ve seçim kanunu üzerinde bir değişiklik yapılacağı ve bu konuyla ilgili bir komisyon kurulduğu haberleri var. Bununla ilgili bizimle paylaşacağınız bir bilgi var mıdır?” sorusu üzerine, 16 Nisan referandumu sonrası Türkiye’de hükümet sisteminin değiştiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Hükümet sisiteminin değişmesiyle beraber pek çok yasada uyum değişikliği zarureti ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanun, milletvekili seçimi kanunu, mahalli idareler seçim kanunu ve cumhurbaşkanlığı seçim kanunu ile siyasi partiler kanunlarında uyum değişikliği yapma zarureti ortaya çıkmıştır. Adalet Bakanlığı bu konuda komisyonlar oluşturdu ve bir çalışma yürütüyor. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla partide de bu yönde, uyum yasalarını çalışmak üzere bir komisyon oluşturuldu. Çıkan haber, seçim yasalarında uyum değişiklikleri üzerine bir komisyon kurulduğu sorusuysa doğrudur. Onlar uyum eksenli bir çalışma yapacaklar. Ayrıca seçim güvenliğine ilişkin belki bazı değişiklikler yapılabilir. Seçim sistemi ve seçim barajına dair de bir değişiklik çalışması olmadığını ifade etmek isterim.”

“Bu çok açık bir itibar suikastıdır”

Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve eşiyle ilgili bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan iddiaları da değerlendirdi.

Bir televizyon kanalında Bakan Kaya hakkında, “gazetecilik, televizyonculuk, medyacılık, meslek etik ve ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan büyük bir iftirada bulunulduğunu” söyleyen Bozdağ, “Bir defa bu iftirayı yapanları ve bu iftiranın dillendirilmesine zemin hazırlayanları buradan şiddetle ve nefretle kınadığımı açıkça ifade etmek isterim. Bu çok açık bir itibar suikastıdır. Bu çok açık bir hukuksuzluktur. Bu çok açık bir iftiradır ve bu çok açık bir ahlaksızlıktır.” dedi.