Tramer Kaydı ve Araç Dolandırıcılığı

0
2945

Bahtsız bedevi misali bir dolandırıcılık ağına düştüyseniz kaçarı yok şekilde kendi ayaklarınızla beni dolandır diye gidersiniz.. Dolandırıldıgınızı ise  cok sonra anlarsınız. Zeka kat sayılarını kötüye kullanan ların gelişmişliklerine hukuk bile bazen sonradan geliyor.

En son tramer kayıtları ile perte ayrılmış araçların normal kazasız belasız araç gibi iyiniyet li kayda güvenen insanların paracıklarının yer değiştirmesine sebep olmaktadır. Örneğin ;Bir aracı beğeniyorsunuz, ustasına götürüp baktırıyorsunuz her şey güzel görünüyor. 5664’ten tramer sorgusu yapıyorsunuz 500 TL gibi düşük bir hasar kaydı çıkıyor. Sonra noterden aracın devrini üstünüze alıyorsunuz. Bir gün sonra tekrar tramer sorgusu yaptığınızda araç ağır hasar kayıtlı yani pert çıkıyor. Kaza yapan araba kasko üzerinden tamire sokulup tamir ediliyor ama aracın kasko dosyası kapatılmıyor, Böylece tramerde pert olduğu görünmüyor. araç böyle satışa çıkarılıyor. Satıldıktan sonra dolandırıcı hemen dosya kapattırıyor ve kaskodan tamir bedelini alıyor. arabayı alan kişi de büyük bir kazık yemiş oluyor. Anlamanın bir yolu var, bazen 5664’ten sorgu yapılınca aracın karıştığı kazalar kısmında 1. çarpma 1.000TL yazıyor sonra 2. yazıyor ama karşısında herhangi bir bilgi yazmıyor. işte bu dolandırılmak üzere olduğunuzu gösterir.Hemen kaçın o alışverişten .

Yine şase ve plaka sayılarında oynama eksik bilgi verme yada vermekten kaçınma seklinde de dolandırılabilirsiniz. ikinci el araba alacak kişiler araçların plakalarını tramerde sorguluyor fakat böyle bir araç sistemde yok uyarısı ile karşılaşıyorlar. Sebebi ise ağır hasarlı sahte plakalı araçların satılması…

Eskiden ikinci el araç almak tamamen şans işiydi. Kişilerin arasındaki uzlaşma, birbirlerine inanmaları süreci belirlemekteydi. Bazı ustalar araçların aldığı hasarları anlayabilse de bazen bunları anlamak da oldukça zordu. Fakat günümüzde araçların tüm hasarları sigortaları ile sistemde kayıt altında. Ve plakadan tüm bilgilere herkes ulaşabiliyor.

Günümüz şartlarında araba alırken hasar durumunu, trafik kaydı olup olmadığını sorgulamak oldukça basit iken dolandırıcılar, internet üzerinden ikinci el araba satarken plaka bilgisini yanlış veriyor. Kimisi plakası kapalı fotoğraflar ile satış yapmaya çalışırken kimisi sahte bir plaka ile sergileniyor. Amaç plakadan hasar bilgilerine ulaşılamaması.Çoğu alıcı tramerden hasar kaydı, araç bilgisi sorgulamayı bilmediğinden internet üzeri satışlarda fiyata endeksli hemen karar verebilmekte. Fiyatı ucuz arabayı ve aracını öven mecburiyetten o fiyata sattığını söyleyen sahibi ile yola çıkan sayısız alıcı söz konusu. Bu kişiler çoğu zaman mağdur olmakta ve aldıkları araç zarara dönüşmekte.Bu sebeple almak istediğiniz aracın tramer bilgilerine ulaşamadığınız an tetikte olun. Satıcıdan ruhsatta yazan şasi numarasını vermesini isteyin. Şasi numarası ile yapılacak sorgulamada ihtiyacınız olan kayıtlar çıkacak ve alım yapmadan önce resmi bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Satıcı bu tür bilgileri vermeyip sizi ikna yoluna gidiyorsa düşünmeye bile gerek yok. Piyasa online araba satışı ile sayısız dolandırıcı şu an bu mağduriyetleri yaratmakta ve çok sayıda mağdur bu sebeple çözüm aramaktadır.

Yine dolandırıcılar aracı pert dışı olacak sekilde sigorta harici yaptırmakta gözle görülebilecek kaporta  hatalarını  film kaplayarak örtmekte ve perte cıkmış aracı normal arac gibi piyasaya sürmektedirler

Aynı marka aracın perde cıkmamış benzer marka ve aynı renge ait sasi numarası değiştirilerek de arac sanki kazasızmış gibi piyasaya sürülmektedir

Dolandırıcılara karşı adli idari mücadele yöntemleri olsada asıl etkili birim sizsiniz. Bilmediğiniz kimselerden arac almak istediğinizde noter de imzayı attıktan sonra bile borçlu duruma düşer hem arabayı hem de paranızı bile kaybedebilirsiniz. Mesela ;Dolandırıcılık  çetesinin iki üyesi yanınızda “döviz bozduruyorum havale geliyor ” diyerek satış sözleşmesine  imzasını atan havale yi almak ya da dövizi bozdurma gerekçesi ile yanınızdan ayrılır. Bu birisinin  yanınızdan ayrıldığı an sizin bittiğiniz andır.Diğeri zaten wc için yanınızdan ayrılıp, gaipe karışacaktır.

Ya da noterde satış yapıyorsunuz

Parayı 3.kişi durumundaki aracı satın alan dolandırıcının arkadaşı havale cıkartır Havaleyi  çıkarttıran kişi  satış sözleşmesinin tarafı değildir. Havale cıkartan kişi adına satış olmadığı için  hem alacak lı duruma geçiyor hemde magdur rolü oynuyor. Ve.siz o havale gelen tutarı icra yolu ile.ödemek zorunda kalabilirsiniz  Savcılık şikayeti ile mücadeleye başlayabileceğinz gibi zararlığın tazmin yoluna da gidebilirsiniz.

Sadece dolandırıcıların mağduru şahıslar olmayıp sigorta şirketleri de olabilmektedir. Bazen düzmece işlerden dolayı sigorta şirketleri de zarar görür. Zarara uğrayan sigorta sektörü de kendi tedbirlerini geliştirmektedir.Kurumsal yapı ve organları ile daha iyi şartlarda dolandırıcılarla mücadele etmektedirler ama buna ragmen gerçek gibi düzmece olaylara sigorta şirketleri de kurban olabilmektedir

Suistimalde gözlenen artışın, dürüst sigortalıların ve sigorta sektörünün katlandığı maliyeti fazlasıyla büyütmesinin önüne geçmek isteyen Hazine Müsteşarlığı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) bünyesinde, 22.12.2009 tarihinde, Sigorta Suistimalleri Bilgi Sistemi (SİSBİS) projesini ortaya koymuştur.

Yine bu projeyi sigorta suistimalleri ile mücadele kapsamında hazırladığı ve 1 Haziran 2011’den itibaren yürürlüğe giren yönetmelik ile desteklemiştir.
Bu tarihten itibaren yasal unsurların oluşması halinde sigorta suistimalleri, Türk Ceza Kanunu’nun “Nitelikli Dolandırıcılık” başlıklı 158’inci maddesi kapsamında suç olarak değerlendiriliyor ve bu madde kapsamına giren eylemleri gerçekleştirenler, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor.
Bazı savcılıklarda sizin müracaatlarınız alış veriş olarak.nitelendirildiği için olay hukuki dir deyip takipsizlik kararları verilmektedir. O sebeple siz siz olun bilmediğiniz güven vermeyen firmalardan arac almayınız