Göçer’ler Yeniden Göç Yolunda

0
386

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerlerin, yaylalarda geçirdikleri 6 ayın ardından havaların soğumasıyla başladıkları dönüş yolculukları sürüyor.
MUŞ

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerlerin, yaylalarda geçirdikleri 6 ayın ardından havaların soğumasıyla başladıkları dönüş yolculukları devam ediyor.

İlkbahar mevsimiyle hayvanlarını otlatmak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Muş’taki yaylalara gelen göçerler, havaların soğumasıyla bir süre önce dönüş yolculuğuna başladı.

Eşyalarını at ve eşeklerin sırtına yükleyen göçerlerin yüzlerce hayvan ile günlerce sürecek yolculuğu renkli görüntüler oluşturdu.

 

Muş’un Korkut ilçesindeki yaylalarda 6 ay boyunca hayvan yetiştiriciliği yapan göçerler zorlu yolculukta Muş merkeze bağlı Derecik köyü kırsalına ulaştı.

Göçerlerden Ali Kıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak’ın İdil ilçesinden gelerek hayvan yetiştiriciliği yaptıklarını ve şimdi dönüş yolculuğuna başladıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğunda geceleri kurdukları çadırlarda konakladıklarını anlatan Kıran, gündüzleri de kilometrelerce yürümek zorunda olduklarını ifade etti.

 

“Gebe hayvanları telef olma riski nedeniyle araç kullanamıyoruz”

Gebe hayvanlarını telef olma riski nedeniyle araçlara bindiremediklerini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:

“Bizim aile olarak yaklaşık 3 bin koyunumuz var. Bölgemiz yazın çok sıcak. Ot ve mera sıkıntısı var. Bu nedenle Muş’taki yaylalara geliyoruz. Kiraladığımız yaylalarda 5-6 ay kalıyoruz. Hava soğuduğunda da iki ay süren zorlu yolculukla İdil’e ulaşıyoruz.”

 

Paylaş
Önceki İçerikErdoğan Sırbistan’lı İşadamlarına Konuştu
Sonraki İçerikErzurum Fetö Avukatlarında Karar
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.