Atlar Yuvalarına Dönüyor

0
365

Van’ın Çatak ilçesinde köylüler, ilkbaharda yüksek kesimlere götürerek burada kullandıkları atları, havalar soğuyunca kışın yaşadıkları bölgelere getirmeye başladı.

Yılın 5 ayını yaylalarda geçiren yöre halkı, ilkbaharda yüksek kesimlere götürdükleri atları, günlük işlerinde kullanıyor.

Çataklılar, havaların soğumasıyla bu atları kışın yaşadıkları bölgelere götürmeye başladı.

Kayaboğazı Mahallesi’ndeki at sahiplerinden Daim Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atları ilkbahar mevsiminde yaylalara götürerek yem tasarrufunda da bulunduklarını söyledi.

Atları yaylada en çok süt taşımada kullandıklarını anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

“Havaların soğumaya başlamasıyla bizim mahallenin çevresinde 50’ye yakın at yayladan döndü. Atlar yaylada başıboş kaldıkları sürede biraz yabanileşebiliyorlar. Şimdi sahipleri tarafından tek tek yakalanacak. Atlara kış süresince ahırda bakılacak. İlkbaharla yeniden yaylalara çıkarılacak. Bu sayede hem bizim işlerimiz görülüyor hem de atlar yüksek kesimlerde daha güzel beslenebiliyor.”

Paylaş
Önceki İçerikVenezuella Başkanı ilk Kez Türkiye de
Sonraki İçerikAydın’da Fetö ile Mücadele Kapsamında 48 Şirkete Kayyum
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.