PLACIDO DOMINGO & JOSE CARRERAS

0
560

İspanyada Katalanlar ve başta Madridliler olmak üzere İspanyollar arasındaki çekişmeyi herkes bilir. Katalanlar’ın ayrı dilleri ve bayrakları vardır. Hatta bu futbolda bile göze çarpar. Katalan ekibi olan Barcelona (Katalanya milli takımı olarak görülür) ile Madrid ekibi Real Madrid arasındaki ezeli rekabet (düşmanlıkta diyebiliriz) yıllardır sürmektedir.
Buna benzer bir çekişme ve düşmanlık, dünyanın en iyi 3 tenorundan ikisi olan Madrid’li Placido Domingo ve Barcelona’lı Jose Carreras arasındaydı.(3. tenor Luciano Pavarotti’dir) 1984 yılında yaşanan politik nedenlerden dolayı birbirlerine düşman oldular. Birbirleri hakkında bir çok ağır açıklamalarda bulundular, o kadar düşman oldular ki; her ikisi de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen konser tekliflerini diğerinin olmaması şartı ile kabul edeceklerini söylüyorlardı.
Fakat 1987 yılında Carreras’ın karşısına daha azılı bir düşman çıktı. Carreras’a Lösemi teşhisi konuldu. kansere karşı savaşı çok çileli ve masraflıydı. Ayda bir sefer ABD’ye gidiyordu, ilik nakli, bunun yanında defalarca kan değişimi tedavileri gördü.
Bu süre zarfında çalışamadı. Bir süre sonra, yüksek tedavi ve seyahat masraflarından dolayı maddi sıkıntıya düştü. Artık hiçbir masrafı karşılayamayacak duruma geldiğinde, Madrid’te bulunan bir vakfın lösemili insanların tedavi masraflarını karşıladığını öğrendi. Adı Hermosa olan bu vakıf Carreras’ın tüm tedavi masrafları karşıladı. Carreras tedavisi başarılı oldu ve iyileşti, tekrar şarkı söylemeye başladı.
Artık eskisi gibi kazanıyordu, maddi durumu düzeldi. Vakfa vefa borcun ödemek istiyordu. Fakat yaptığı araştırmada, vakfın kurucusunun, en büyük destekcisinin ve hatta başkanının Placio Domingo olduğunu öğrendi. Domingo bu vakfı onu desteklemek için kurmuş fakat adının gizli tutulmasına istemişti, çünkü düşmanı olarak Carreras’a yardım teklif edip, gururunu kırmak istemiyordu.
İkili arasında Domigo’nun Madrid konserinde, hiç ummadığı çok güzel ve dokunaklı bir karşılaşma gerçekleşti. Domingo sahnedeyken Carreras sahneye çıktı, gösteriyi kesti ve alçak gönüllü bir şekilde Domingo’nun önüne diz çöktü, seyirciler önünde ondan özür diledi ve teşekkür etti. Domingo onu ayağa kaldırdı ve kucakladı. O anda büyük bir dostluğun temeli atılmış oldu.
Placio Domingo’yla bir röportaj yapan gazeteci sordu; Niçin bir düşmanınıza, dünyada size rakip olabilecek tek sanatçıya yardım edebilmek için Hermosa vakfını kurdunuz?

 

 

Domingo’nun cevabı çok kısa ve kusursuzdu;

 

Böyle bir sesi kaybedemezdik…..

Paylaş
Önceki İçerikÇete Emir Ayşe
Sonraki İçerikSermayeyi Kediye Yüklemek
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.