Hukuk Dede

0
507

Yaşlı adam elinde bastonla tertemiz sokakdan geçerken eksik öğrencilerini bekleyen hiç ses çıkarmadan birbiriyle konuşmayan kendisinin çocukluk günlerinin şakırtısının olmadığı servis aracının içinde elinde ki cep telefonu ile Bag kurmuş dış dünyaya kapalı çocukları görünce onlardan izin istedi ve size bir hikaye anlatacağım dedi ..Daha önce hiç böyle bir şey görmemiş böyle birşey le karşılaşmamış çocuklar masalı Bile sadece internette sanal sananlar hep bir ağızdan merakla anlatsana dede dediler ..
Yaşlı adam ;
-Çok eskiden hukuk diye bir dede vardı..Fakirin/gurebanın ,haksızlığa uğrayanın yanında idi..Duygu Ve düşünce giysisinden arınmış ,sadece hak Ve nesafete göre hareket ederdi..
Çocuklar hep birden şaşırmış şekilde ;
-Nasıl yani?
Görmüş geçirmiş yaşlı adam yeniden söz alarak;
–Ya şaşırdınız değil mi? Böyle o h olsuncular diyen bir gurup ,ne yaptığını bilmeden ceksin cezasını deyyus diyen önyargılı guruplar dışarıda vardı ama hukuku uygulayanlar içinde hiç böylesi yoktu..Öyle ki kimse onların sağcı mı solcu mu olduklarını Bile bilmezdi..Onları buna özendirecek dernekleri de yoktu..İltimas/kayırma/referans işe alım aşamasında hiç olmazdı diyemem ama zamane kadar aleni değildi..En azından benden olsunda ne olursa olsun değil ,akıllı ,iyi okullardan gelmiş ,seçkin hukukçular ın içinden Azda olsa refere olunurdu.onlarda görev yerlerini daha iyi yerler için kullanırlardı.
Tabi o zaman hukuk okumak zordu..1.5 milyon kişi sınava girer ilk beş bine giren hukuk okurdu..şimdiki gibi ısmarlama okullardan ,sipariş üzerine hazırlanmış hukuk diploması verilmezdi ..Hocaların yazdığı kitap Bile üç cilten azsa hoca sayılmazdı.Hukuk fakültesinin ,bırak öğrencisini sadece adının Bile ağırlığı vardı ..Okula Girmek yetmez ..800 kişi 1. Sınıfda başlarsın ,4000 kişi ile dördüncü sınıfı bitirmek istersin, ama 40 yıllık tarihi öğrenciler senin ümidini kırardı. Anlayacağınız ,girmek akıl ister ,bitirmek yürek isterdi .
Hele o zaman bir barınma yerleri vardı sormayın gitsin .Şimdi ki gibi sıfırı bol rakamlarla, otel odası gibi lobili yurtlarda değil insanlık dışı da olsa 10 m2 ilk odalarda 6 kişi ranzalarda kalsa da onlar dostluk kardeşlik nedir bilir kardeşlik hallerini kötüye kullanmazlardı ..
Teknoloji çağının bencilleşen çocukları kardeşlik kavramını sökemediler.İnsan aynı anadan babadan doğmamışsa birbirini nasıl kardeş görür ?diye düşündüler ama soruyu sormaya kendilerini bu konuda ifade bile edemediler
Ama yaşlı adam şoklamaya devam ediyordu Çocuklar zeki bakışlarından öğrenme açlıklarından yararlanacaktı ..Ufak bir sessizlikten sonra adam tekrar devam etmeye başladı ..
-O yüzden herkes bilirdi ki hakimler kararları ile konuşur bilgileri ile hukukçular tartışırdı. Kimse ,kimsenin vereceği karar için böyle olsun diye diplomatik atak da bulunmaz yada gelen dosyayı korku ile ne derler sonra diyerek değil yüreği ile kararlarını verirlerdi ..Bunları bilmeyen cahillerden biri, hakime bir vekil,bir il başkanı araya koyup telefon ettirecek ha… zaten o zaman siyasilerde bile bir görgü bir bilgi vardı “orası yargı biz onların işine karışmayız ” diyerek cehaleti tamponlayarak engeller ,yargıyı üçüncü erk olarak bir ön kabul vardı..
-Şiödilik bu kadar arkadaşlarınızda geldi okula geç kalmayın ..size masal gibi gelir ama o Türkiye de biz zor şartlarda yaşadık,her şey yoktu ama. Azda olsa ağzımızın tadı bir hukuk vardı..Şakın hukuku öldürmeyin çocuklar sevgi ile kalın