Kadın Katilleri

0
697

2002 yılında kocalarınca katledilen kadın sayısı 62,bugün için artış oranı %1400 olmuş.
Katil kocalar,yaşam hakkını elinden alırken, karısının zaten huzur hakkını önceden ,ellerinden almıştı.
Sosyalleşme problemi yaşayan,kadın katili erkeklerin, ortak özelliği işsiz olmaları,müptezel olmaları, suçla tanışmamış olsalar bile suça yakın olmaları..

Tabi kadın ölümünün failleri erkek gibi gözükse de temel katliamın sorumlusunun, değerlendirmeler ışığında, toplum oldugu ortaya cıkacaktır..

Yıllar önce bir film vardı..Tarık AKAN ilk sahne de hakim yaşını soruyor ve” ben yaşamadım ki hakim bey “diyor ve Eminönü meydanda elinde bıçakla gemiden gelen insanların hepsinin üzerine saldırdığı sahne ile film sondan başa doğru başlıyor. Öz olarak, filmde hep dolandırılmış, düçare düşürülmüş aktris, çözümü hakim karşısında bulacak, infial halini oluşturan eylemini gerçekletiriyor.

Erkek zavallıları, değil kadın hakkı,kul hakkı bilmeden,cevre bilinci olmadan ,seçim zamanı oy kullanmadan,kırmızı ışıkta geçmenin masumluguna,başkasının ırz ve namusuna bakmayı hak olarak görürken, kendisine karşı aynı eylemde bulnuldugunda, orantısız tepkiyi, meşru gören,bırakın başkalarının, kendi aile fertlerinin dahi ahlaki yaşam alanına saygı duymayan,gazete yerine, küçük çocuguna bira yada sigara aldıran,işsiz dolaşırken karısının yada kayınpederinin parasını yemeği şiar edinmiş,disko-bar müdavimliğini, sosyalleşme olarak algılayıp,nezaket kurallarında uzak kalmayı, erkek olarak kabul edip, odun kalmayı yeğleyen,kulağına küpe olsun deyimini, gerçek olarak algılayıp, kulağına küpe takıp,atalarının allahın kulluğunu unutmamak için küpe taktıgını unutan,kollarına dögme yaparken, abdestin tutmayacağını unutan, bir nesli nasıl yetişytirdik diye kendimize sormak gerekir.

Cevaptan sonra da kadın katili zavallıları haber olarak manşete taşıyalım.

Manşete taşınan her katil,başarıyı sadece gazete manşetleri de tuttukları takımın şampiyonluğu, olarak kabul edip, habere kapak olmayı, bu gidişle işledikleri cinayetle olacaklarını bildikleri için bu olayları yapmaktadırlar.

“Kişisel gelişim”lerini tamamlamamış, çocuğu kendi haline bırak, yine büyür anlayışı ,bu tür cinayetlere zemin oluştururken ,iletişim araçları da bu cinayetlere ivme katmaktadır.

Erkek çocugu yetiştitirirken” hadi aslanım pipi ni göster” derken ,”karı malı kapı mandalıdır” demediği için, “gurursuz yetiştirilen çocuklar” bugunun olmasa bile yarının potansiyel katilidirler.

”Koçum para sadece bir değişim aracıdır,kendi başına bir değer değildir”kuralı ögretilemeyen her çocuk potansiyel bir katil adayıdır.

Milli ve manevi değerlerden yoksunlaştırılmış ve kulagına ezan okunmamış, her başarısızlıkta, allah yerine yalnızlıga sıgınmış çocuklar, yarının potansiyel katil adayıdırlar.

“Çocugum bu okul dönemimde cok yoruldu” , deyip sorumluluk duygusu geliştirilmeye, yazları, parası babası tarafından, ustasına verilmeden yetiştirilen her cocuk, yarının “problemli aile babası” olarak, katil adayıdır.

“Hayvan sevgisi” verilmeden, hayvanları sadece çizgi filmlerden, 5. kattan düşüp, kafası dumduz olup, tekrar eski hale geldiğini görerek, büyüyen çocuklar ne ölümü ne de hayvanı bilir, onlara hayat hep çizgi filmdir.

Şıklarla/sınavlarla, hayatı şekillendiren bir sistem de 5 şıktan ötesi yoktur.Halbuki iyi yetişener için her zaman, başka bir secenek vardır.Ne sınav söndür, ne de başlangıçtır.

Çocuklarını iyi yetiştirmeyen, varlığını sadece bedensel olarak kabul edip, ruhunu üflerken, iyi/dogruyu/güzeli, belletmeden sorumsuzca yetişen çocukları, “başbakan” yaparsan bir milletin,”hakim” yaparsan bir şehrin,”koca” yaparsna da karıının anasını beller…
Lütfen çocuklarımızı bir sanatçı kimliği ile yetiştirelim..

Paylaş
Önceki İçerikMehmet’in Düşü
Sonraki İçerikAvukat ile Doktor
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..