Biraz da KÜBA….

0
910

Sadece Havana’daki yaşamı Küba değildir.Eski model araçlar,sıra ile girilen internet uyuşturulan beyinlerde,dans ve Fiesta.Hiç indiniz mi Kuba’nin aşağılarına. Hiçbir Türkün gidemediği aşağı kısımlarına. Mesela meşhur Küba devrimin başladığı Santiago De Küba, Guantanamo, Holguin gibi şehirlerine. Hayatımın 5 ayını Kübada geçirdim.

Herşey anlatıldığı  gibi değil. Eğer Küba da bu kadar mutluluk ve refah varsa. Halkın %90’i neden ülkesinden kaçmaya çalışsın? Hele hele gençleri. Neden fahişelik bu kadar çok olsun? Neden insanları Amerikaya özensin? Bizdeki 1 tl olan fason marka çoraplar, diş macunu, şampuan, sabun, tüp çikolata, bisküvi, saç fırçası, oje ve ruj için insanlar nerdeyse canını versin. Olay yok denilyor. Kübada her yer gizli polis. Herkes polisten korkuyor. Ona rağmen çok olayla karşılaştım. Hatta bir defasında kaldığım evin yanında yani komşumuz iki kardeş birbirini bıçakladı ve biri gözümün önünde öldü. Hayatımın en acı olayını yaşadım. Günlerce kendime gelemedim. Alkol tüketimi hat safada. Uyuşturulmuş beyinler. Işsizlik had safhada. İş güç olmayınca insanlar sadece dans ve müzikle vakit geçiriyor. Ha birde o sefalet içinde yaşayan ülkeye Vatikanın baskısı var. Kilise bir meyve suyuna insanları kendine iyi bağlamış. Yazık güzel insanlarla dolu bir ülkenin din ve ekonomi olarak nasıl sömürüldüğünü dünyayı gezmiş birisi olarak içim acıyarak gördüm.
Bizim sol kesimin insanlarının görmeden hayran oldukları Küba devrimini her zaman merak etmişimdir. Evet zamanında devrim yapılmış. Yabancılar kovulmuş. Herşey devletlestirilmis. Ama anlam veremediğim yabancı hersey ülkeden çıkarılırken neden devrimin başladığı yerlerden olan Guantanamo’ya dokunulmadı. Hâlâ dünyanın nefret ettiği bir yer olarak Küba sınırları içinde duruyor? Bu çelişkili bir durum. Birde sanırım Kübada kişi başı milli gelir sanırım belki yaniliyo olabilirim 13.000 dolar. Ama halka yansıması 20 dolar bile değil.

Ülkede güzel şeylerde çok. Hele hele motosikletin, arabanın, at arabalarin, bisiklet taksi gibi birçok aracın olduğu bu ülkede trafik, eğitim ve sağlık güzel işliyor. Herşey bedava. Eminim devletimiz herkese 20 dolar verse bizdede herşey bedava olur. Ama insanlar birbirini yer mi o tartışılır. Evet orda uçak var. Yeni yenı gelişen otobüsler var ama maalesef önce turist biniyor. Eğer yer kalırsa yerli halk biniyor. Onun içinde günlerce beklemesi gerekiyor. Bazı insanlar rahat yaşıyor. Neden mi? Zamanında Amerikaya kaçanlar. Onlar kayıtdışı para getiriyorlar. Onlar rahatlar. Ama halkın azı böyle. Herkes ülkeden kaçmak istiyor. Hangi bayanla tanışsanız sizi ülkeden çıkaracak guç olarak görüyor. Internet daha yeni yeni giriyor. Herkes büyük otellerin yada parkların önünde internete giriyor. Kimisi akrabalarıyla görüşüyor kimisi bir erkek ayarlayıp ülkeden çıkma peşinde. Evlilik konusu doğru. 5 dakikada evlenip 5 dakikada bosanabilirsin. Zaten erkek evleniyor. Eşi doğum yapınca o eş bitiyor. Annelik kavramı çok gelişmiş. Anne o çocukla ömür boyu hayatını geçirir. Baba nerede olduğu meçhul olur. Bu ne kadar tasvip edilir bilemem. Ülkenin sularından bahsediliyor. Halkın kaç tanesi pet sulardan( montero) alabiliyor? Halk şehir suyu içiyor. Turist O sudan icemiyor. Çünkü halk o suya bağışıklık kazanmış. iğne olmuşlar. Kominist ülkelerde kronikleşen hastalık ordada mevcut. Rüşvet. Bununla herşeyimizi halletmeniz mümkün.

Şimdi madem öyle sen neden 5 defa gittin diyebilirsiniz. Ülkeyi iyi bilirseniz turist için çok ucuz bir ülke. Inanılmaz güzel sahilleri, müzik, dans, egelence, ucuz tropikal meyveler. Bir turist daha ne ister ki?

Türkiye den giden kronik solcu gazeteciler  galiba sadece eski adı Hilton olan şimdiki adı Habana Libre’de ve Havana’nin eğlence sokaklarında gezdiği belli. Biraz aşağılara inseydi ve halk gibi yaşasaydı durumun o klavye başında yazdığı gibi olmadığını görürdü. Bunları yazarken tabiki içim acıyor. O saf temiz bir halkın nasıl sefalet icinde yaşadığını görmek beni çok üzüyor. Daha anlatılacak çok şey var. 5 ayda orada yaşadığım ve gördüğüm birçok durum ve anı.
Yalnız bu konuları sizinle karşılıklı tartışmayı çok isterdim.

Küba hakkında yazılanlar eminim Kubayi görmeden Küba’ya hayran olan kardeşlerimizin sempatisini kazanmak için yazıldığı belli. Küba 1 hafta ve sadece Havana’yi gezmekle anlatamazsınız. Bence siz bir daha gidin ve biraz daha kalın.

Paylaş
Önceki İçerikHASETİZM
Sonraki İçerikFilaz’in Vatan’a Mesajı
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..