Şehitler Tepesini Sahipsiz mi Sandınız?

0
519

Zor günler yaşıyoruz.Dıştan fırsat kollayanlar kadar içten fırsat kollayanlarımızla da başımız dertte.
*
Her şeyden çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler yaşıyoruz. Ne var ki çok parçalı bir zihin haritamız var bu günlerde.
*
Göstermelik birlik mesaj ve fotoğraflarının alayı sahte. Ölüler ve gözyaşları bile birleştiremiyor bizi. Şehitler bile ayrıma tabi artık. Bazıları çok makbul, bazıları ise sadece maktül. Sayıyla ölçülüyor ölenin değeri.
*
Yurdumuz, maddi manevi tüm değerleriyle bir yağma yaşıyor.
*
Yeni bayramlar icat olundu şimdilerde.Her birinin derin hatırası olan milli bayramlarımızsa horlanır, değişik bahanelerle yasaklanır oldu.
*
Bugün bu bayramlara , hele de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı tavır alanlar, sözlerinde,davranışlarında asla samimi değiller.
*
Yine de muhatabımız onlar değil. Ben asıl Ben vatanı çok sevdiklerini iddia eden ve bu konuda samimi olanlara sesleniyorum.
*
Geçmişte milli mücadeleyi bir türlü hazmedemeyen, ABD muhipleri, İngiliz muhiplerinin torunları, tıpkı dedeleri gibi her fırsatta Aziz Gazi Paşa’mıza ve onun hatırasına karşı düşmanlıklarını açıkça göstermeye başlamış olabilirler.
*
Kalemini işgal devletlerine satan Ali Kemallerin sayısı ,bugün dünkünden fazla; bu yüzden“Meçhul Asker” in, hatırası öksüz, sükutu derin olabilir.
*
Ama asla umutsuz değiliz. Bunu yapanlar unutmasınlar ki bu vatan, bu millet sahipsiz, bu gençlik öksüz değil.
*
Bir gün milletimizin beklediği rüzgar esecek, meçhul askerin toprağını bekleyen yiğit vatan evlatları, yerinden doğrulacak; bedenine, ruhuna vurulan prangaları parçalayacak ;
*
Vatan toprağını bir arsa olarak gören, parselleyip yerli yabancı demeden en iyi fiyatı verenlere satmayı “ devlet idaresi sananların yüzüne;
*
“Artık yeter! Şehitler tepesi boş değil.” diye haykıracak; Aziz Atatürk’ümüzün ve silah arkadaşlarının hatırasına ve emanetine sahip çıkacaktır.
*
Ne zaman mı?

“Kim bilir? Belki yarın belki yarından da yakın….”

Bakın Ozan ne diyor:
………
Şehitler tepesi boş değil,
Biri var bekliyor.
Ve bir göğüs, nefes almak için;
Rüzgar bekliyor.
……………
Şehitler tepesi boş değil,
Toprağını kahramanlar bekliyor!
Ve bir bayrak dalgalanmak için;
Rüzgar bekliyor!*
…….
*
Meçhul Asker’in destanının öksüz , şehitler tepesinin sahipsiz kalmaması temennisiyle; tüm bayramları anlamına uygun biçimde kutlayacağımız günlerin özlemiyle; aziz milletimin her ferdine gören bir göz, duyan bir kulak, mühürlenmemiş bir gönül dilerim.

*Arif Nihat Asya-Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor