Hasankeyf Batman

0
2043

Batman -Hasankeyf(Kaya kent) 10000 yıllık tarihi ile urartulardan günümüze gelen 2000 e yakın mağara konutun bulundugu Dicle nehrine nazır kent.
Roma uygarlığı,artuklular ve Osmanlı eserleri İran ve Doğu ülkelerinin zenginliklerinin batıya bağlandığı yol geçiş hattı üzerinde olan bu şehir… Yol değişimi ile tarihteki önemini yitirmiştir.Otlukbeeli savaşında ölen Uzun Hasan ın. Oğlu Zeynel Türbesi de ata yadigarı eserlerdendir..

1071 yılında Türk idaresine geçmiş Artukoğulları beyliğine de merkezlik yapmıştır.

Zeynel Cami uzun Hasan ın oğlu olup halen ayakta kalan eserlerdendir..

Dicle nehri şehri ikiye bölmekte ama kadersizliği fakirlik olarak halk burada yaşamaktadır tüm zenginliğe ragmen

Oraya gidildiğinde bir Hilve kahvesi (ceviz parçacıklı)içmeniz Dicle ye karşı keyif verecektir.

Ne yazık k günümüzde bu tarihi güzellik de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. baraj yapımı br değerler bütününü daha yokediyor

 

Toplu konut alanı gibi duran ,sayısı 2000’i bulan magaralar da 2000 e yakın aile yaşamıştır.Bir Kızlar manastrı daha burada bulunmaktadır.Doğu Roma İmparatorluğunun bir gümrük kapısı da bu dicle nehri üzerindedir Halen yenilenen köprünün eski halinde geçişlere bakan karakol kalıntıları bulunmaktadır.  Eyyübi İmparatorluğu zamanından kalma 1409 yapımı El Rızk cami halen ibadete açıktır.

Her yer de benzeri bulunan yöresel el ürünlerinin satıldığı küçük mekanlar ve Dicle nehrine karşı keyifle kahve yudumlamak için sedirli mekanlar kaçırılmaz…

Baraj altında kalacak sehir için tam karşısın da TOKİ  benzeri yeni yerleşim alanı yapılıyor

Batman merkez e yakın bu yeri kaçırmayın derim

Paylaş
Önceki İçerikÖlüler Şehri
Sonraki İçerikBakan Bozdağ’dan Tek Tip ile İlgili Açıklama Geldi
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.