İstanbul Barosu’ndan Tek Tip Elbise

0
578

Baro tarafından yapılan,tektip elbise uygulaması ile ilgili a acıklama da bu tarz uygulamanın  Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme İlkesine aykırılık teşkil edeceği belirtilmiştir.

özet olarak Askeri yargılama da bile 1998/2010 yılı içerisinde uygulanan siyah gömlek gri pantolon uygulaması kaldırılmıştır. EVRENSEL HUKUK, sanık hukumlu gibi anlaşılmaz geçici br tedbir olarak o sıfatla cezaevinde bulunur.Anayasa mıza göre de hukmen suçluluğu sabit oluncaya kadar masum sayılır. Mecelle de bile ”beraatı zimmet asıldır” diyerek bu ilke ye yer vermiştir. Şüpheli  yada sanığın maddi ve manevi varlığı da Anayasa 17 maddesi gereğince de anayasal hak koruması altındadır.

Mevzuatımızda tek tip elbise giyilmesine ilişkin mevzuat bulunmaması onun uygulanacağı anlmaına gelmez. Avrupa Konseyi  tavsiye kararlarında da tek tip uygulanmaması yönünde tavsiye kararları vardır.

İstanbul Barosu olarak adil yargılanmanın olaganustu önemine işaret etmeyi mevcudiyetimizin nedeni sayarız.

Paylaş
Önceki İçerikKadın Olmak
Sonraki İçerik5 Nisan Avukatlar Günü
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.