‘Tutiya Bibi’ Kitabını Aldınız Mı?

0
464

“Tutiya Bibi”Değerli dostum ve kardeşim, bilge insan Salih Altun Bey’in yeni kitabının adı.

Kitap okuma alışkanlığım Askeri Ortaokul sıralarında başladı. Giderek alışkanlığa ve sonunda okuma tutkusuna dönüştü. Altmış yıla yaklaşan kitap okuma sürecimde artık dünya klasiği haline gelmiş birkaç kitap dışında sadece on kadar kitabı devamlı elimin altında bulundurdum ve onları günlük yaşamımı yönlendiren vasıtalar olarak değerlendirdim. Geri kalanları ise genel kültür zenginleştirme vasıtası olarak görüp en kısa sürede elimden çıkarıp başkalarının faydalanmasını sağladım.

Sözün özeti iyi kitabı iyi tanırım. Geçen on yılda otuzu aşkın kitabı yayınlayabilmiş olmayı işte bu hırs derecesindeki kitap okuma alışkanlığıma bağlıyorum.

Şahsi tecrübeme dayanarak diyorum ki; “TUTİYA BİBİ” son yıllarda okuma fırsatı bulduğum en iyi kitaplardan biri. Bir solukta okudum ve okurken müthiş keyif aldım. Salih Altun Bey gibi usta bir kaleme sahip olan Türk Edebiyat camiası ile gururlandım..

Hiciv tarzında yazı yazmak, yazarlık ötesinde özel kabiliyeti ve öngörüyü gerektiriyor. Hem sorunu tespit edip, hem eğlendirip, hem de toplumun her kesimine müthiş dersler veren bu sanatı kullanan kalemlerimiz ne yazık ki çok az.

Yazarlık hayatına geç sayılan bir yaşta başlayan Salih Altun Bey; özellikle hiciv sanatını büyük bir ustalıkla kullanarak nefis bir edebiyat şaheseri yaratmış. Türk toplumunun tüm sorunlarını sosyolog, psikolog, yönetici ve öğretmen gözü ile değerlendirip bu sorunların muhtemel ve mantıklı cevaplarını bilgece okuyucuların beyinlerine kazımayı bilmiş.

Ben Salih Beyin yaratmış olduğu bilge kişiliğe sahip “Tutiya Bibi” tiplemesinin Türk toplumun tüm kesimlerinin yaşantılarında yer alan “ Hoca Nasrettin” gibi kalıcı olacağına inanıyorum.

Salih Altun Beyi bu müstesna edebiyat şaheserini halkımızın hizmetine sunmuş olmasından dolayı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Daha nice eserlerle edebiyat dünyamızı daha da zenginleştireceğini değerlendiriyorum.

Keşke Türk milleti; havaya zehirli duman olarak savurduğu bir paket sigaraya verdiği fiyata elde edebileceği bu kitabı alıp okuma fırsatı bulabilse.

İşte o zaman geleceğin Türkiye’si bugünkünden çok farklı olacaktır..

Paylaş
Önceki İçerikYENİLECEKSİNİZ!..
Sonraki İçerikKredi Kartı ile Ödeme
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..