SANAT VE EVRENSEL İNSAN

0
410

Sevgili okurlar,
Yazın en yoğun sıcağını hissettiğimiz bu günlerde tüm dostlara içten sımsıcak bir merhaba…
Öncelikle evrensel insan olmak çoğu insan için çok zordur, Çünkü genelde insanlar kolayı seçerler,
zor olanı  ise yüreği ve erdemi olan insanlar seçer  çoğunlukla
Ayrıca ,hem evrensel olup ,hem de sanatçı ruhunu uzun yıllar ,istikrarlı bir şekilde yaşatmak, bilgi ister, görgü ister, eğitim ister, erdem ister, dürüstlük ister sıfır ego ister ,paylaşımcılık ister,
Ayrıca 3.dünya Ülkesinde kaliteli sanat yapmak bütün bunların üstünde yürek ister
Evet bildiğiniz gibi tüm bu özellikleri kendinde barındırmak her sanatçının harcı değil. Genel de kolay, kestirme  ve para kaynaklı işler tercih edilmekte
PEKİ SANAT NEDİR BİR BAKALIM,
Sanat insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini yaşama bakışlarını sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiştir.
Bu anlayışa en uygun tanımı yapan,
Thomas Munro’ya göre; “sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir”.
SANAT GÜZEL İLE UĞRAŞIR
Güzel göreceli bir kavramdır. Kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin acı verici iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.
“Sanat nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı açıklanır. Nesnel yaklaşımda sanat toplumsal etkilerle öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır”.
Kant’a göre;
SANATIN KENDİ DIŞINDA HİÇBİR AMACI YOKTUR. ONUN TEK AMACI KENDİSİDİR.
güzel sanatı ancak deha yaratabilir.

TOLSTOY  “İnsanın bir zamanlar yaşamış olduğu duyguyu kendinde canlandırdıktan sonra aynı duyguyu başkalarının da hissedebilmesi için hareket ses çizgi renk veya kelimelerle belirlenen biçimlerle ifade etme ihtiyacından sanat ortaya çıkmıştı” demektedir.
SANAT; DİN VE FELSEFE GİBİ İNSANI GÜNLÜK HAYATIN DAR KALIPLARINDAN KURTARAN BİR TENEFFÜS ANI GİBİDİR
Gerçek Sanatçı ise bu güzellikleri halkı ile hatta bütün dünya ile istikrarlı ve uzun soluklu mesafede paylaşabilen güçlü saygın kişiliktir .
Buna en güzel örnek  yakın zaman da yitirdiğimiz yeri doldurulamayan Muhteşem sanatçı  Çolpan İlhandır. Çolpan hanım sanatçı unvanı ‘nı hak edebilmek için asla kimliğinden taviz vermeden  çok okuyarak, çok emek vererek, Aile değerlerini en üst düzeyde tutarak, asla medyatik olmadan, asparagas haberlere malzeme olmadan, gerçek değerleri en sade ve yalın şekilde kendinde taşıyarak ve parayı asla ön planda tutmadan yarım asır insanlığa hizmet etmiş, yarım asır insanlığı eğitmiştir. İşte bu muhteşem sanatçıyı burada saygıyla anarken, Ruhu şad ,ışığı bol olsun diyorum.
Şimdi öyle mi acaba,
Sanatçı olmak çok kolay bir dizide mi oynadınız, Ünlü biriyle bir etkinliğe mi katıldınız, Küçük bir reklam filminde mi, Hatta figürasyon da mı oynadınız, Bir iki gece barlara takılın ,birde çirkin bir konuya malzeme oldunuz mu oleyyy  İşte siz artık ünlüsünüz…!
Tamam işte herkes sizi tanıdı medyatiksiniz artık SÜPERSİNİZ…!!!
Siz kendinizi sanatçı zannedersiniz birileri de böyle algılayabilir ama (niye izliyorsunuz diye sorduğunuzda: ‘’Eğleniyoruz ‘’ derler )sizi sanatçı olarak gördüklerinden değil aslında anlamsız bulduklarından izlerler…
Gerçek şu ki;
Siz medyatik şovmen veya şovgirl siniz çünkü; ünlü olmak istersiniz ve para kazanmak.
Oysa diğeri  ömrünü halkına adamış, ve belki onların karanlığına ışık olmak istemiş
Bu vesile ile,
az önce bahsettiğimiz değerleri taşıyan hanımefendi Çolpan İlhan ise Halkın gerçek alkışlarını hak eden onurlu ve özel bir sanatçı idi , hepimiz için hep özel olarak kalacaktır. Sanat severlerin Yüreklerine unutulmayanlar olarak yazılmıştır.
O ve sinemamızın özel değerleri, hiç ölmedi sevenlerinin yüreğinde hep yaşayacak, ve
Karanlığı olan gençlerin yollarını aydınlatan ışık örneği olmaya devam edecek.
ÖZETLE;
SİZ HEP GÖNÜLLERDE YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ SEVGİLİ ÇOLPAN İLHAN  VE SİNEMAMIZIN GERÇEK DEĞERLERİ,YİTİRDİĞİMİZ GERÇEK DOSTLARIMIZ
ÇÜNKÜ GERÇEK SANAT VE SANATÇI ÖLMEZ,
SANAT VE SANATÇI ÖLÜMSÜZDÜR, ESERLERİYLE, SEVENLERİYLE…YAŞAR…DAİMA…
Herkes kendi içindekini yaşam örneği olarak alır.
Benim örneğim ÇOLPAN İLHAN olduğu için gerçek Alkışları hak etmiş gerçek bir sanatçı ile sabun köpüğü medya malzemesi sanatçıların bir tutulmaması konusunun önemine vurgu yapmak istedim. ASLA EMEKTARLA,KOLAYCILAR bir tutulmamalı.
Bir  Sanatçı ve Yazar olarak Alkışları sonsuza kadar hak eden  çok değerli meslektaşım, Sinemanın muhteşem güzellik abidesi hanımefendiyi bir kez daha saygıyla anarken ,Sinema ve sanatın tüm emektarlarının da yıldızı bol olsun.
Hepsinin Ruhları şad olsun .
EVRENSEL İNSAN ,EVRENSELLİK DEMİŞKEN ;
Amerikalı yazar Emerson’a  göre, Evrensel başarılı insan tanımı;
Başta çocukların  ve halkın sevgisini, akıllı insanların saygısını kazanmak. İçtenlikli eleştirilerin kıymetini anlamak ve hayatında uygulamak, Hak ve hukuklara riayet etmek, saygıyı en üst düzeyde yaşamında değerlendirmek, kötü arkadaşların yoldan çıkarma girişimlerine dayanabilmek; güzeli anlamak ;başkalarında en iyiyi bulmak; sağlıklı bir çocukla, güzel bir bahçe ya da saygın bir sosyal durumla biraz daha iyi bir dünya bırakabilmek; hatta bir tek kişi bile olsa ,birilerinin siz yaşadığınız için daha rahat nefes aldığını bilmektir.
ÜLKEMİZDE İNSAN EVRENSELLİĞİNE DE BİRKAÇ ÖRNEĞİMİZ VAR.
Bunlarda bizim evrensellerimiz…!*
1-Kırmızı ışıkta dururken,yeşil ışık yanar yanmaz kornaya basmak.
2-Takımı galip gelince havaya silah sıkmak.
3-Trafikte sollayan aracın önüne geçmeyi ilke saymak.
4-Yasak ortamlarda cep telefonu ile bağıra bağıra konuşmak. Ve neredeyse telefona yapışık yaşamak, imkansızlığına rağmen son çıkan markayı kaçırmamak
5-Meslek unvanını İngilizce söylemek.
6-Cep telefonu ile gerekli gereksiz herkese mesajlar yollamak
7-Sinyal verir vermez şerit değiştirip kazaya sebebiyet verdiğimizde “sinyal verdik görmüyor musun?” demek.
8-Ara yollardan ana yollara çıkacak araca yol vermemek,tek şeritli yolda  iki sıra olunmuş olmasına rağmen üçüncü sıradan zorla geçmeye çalışmak ve ısrarla kornaya basmak herkesi sollamayı kendine hak görmek
9-Otobüsten ille de ön kapıdan inmeye çalışmak.
10-Otobüs koltuklarını yırtmak ve üzerlerine yazı yazmak.
11- Çok yüksek sesle müzik dinlemek özellikle trafikte…
12-Yalan ve her türlü çirkinliği başarıya giden mubah yol olarak görmek ve göstermek ( Bunu akıllılık olarak değerlendirmek )
13-Aynı filme giden insanların çıkışta filmi birbirlerine anlatmaları.
14-Kuyruklarda rol çalmak,öne geçmek bir bahane ile
15-Araçlarından ağızlarındakini sokağa tükürmek ve çöplerini sokağa atmak
16-Evlerinde,Yatak odalarında, işyerlerinde özel olduğu için sigara içmemek bunun dışında her yerde sigarayı içmek hatta kişilerin yüzüne, yüzüne üflemek
17-Karşısındakini asla dinlememek,anlamamak  ve konuşma şansı vermemek
Bu listeye siz de onlarcasını ilave edebilirsiniz…
Sevgi ve Saygılarımla
Nesrin AKKOÇ
Sanatçı/Yazar

Paylaş
Önceki İçerikPROV-AK-ASYON 
Sonraki İçerikÖZÜR…!
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..